Wyrok WSA w Lublinie z dnia 1 wrzenia 2011 r., sygn. II SA/Lu 579/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Sidor, Sędziowie Sędzia SO del. Robert Hałabis, Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Beata Basak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi Rady Miasta na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nieważności uchwały organu gminy w sprawie ustanowienia regulaminu "Sybilli Sportowej" - Stypendium Sportowego Prezydenta Miasta dla zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze, które nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku
Uzasadnienie
Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 2 czerwca 2011 r. Wojewoda Lubelski stwierdził w całości nieważność uchwały Nr VII/80/11 Rady Miasta Puławy z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie ustanowienia regulaminu "Sybilli Sportowej" - Stypendium Sportowego Prezydenta Miasta Puławy dla zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewoda wskazał, że regulacje przyjęte we wskazanej wyżej uchwale nie wypełniają delegacji ustawowej zawartej w art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Uchwała ta nie określa bowiem znaczenia danego sportu dla gminy Miasto Puławy, do czego zobowiązuje wymieniony przepis ustawy, a jedynie - w załączniku nr 2 - wymienia rodzaje dyscyplin sportowych uprawniających do ubiegania się o stypendium sportowe, nie wskazując ich znaczenia dla gminy.
Organ nadzorczy wskazał, iż wadliwe jest również rozróżnienie podmiotów, którym może być przyznane stypendium, zawarte w § 1, § 2 i § 3 regulaminu stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały. Powołany wyżej przepis ustawy o sporcie nie zawiera upoważnienia dla rady gminy do określenia kręgu takich podmiotów, gdyż samodzielnie wskazuje, że stypendium otrzymać mogą osoby fizyczne osiągające wyniki sportowe.