Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 września 2011 r., sygn. I SA/Kr 998/11

 

Sygn. akt I SA/Kr 998/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 20 września 2011 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba, Sędzia: WSA Piotr Głowacki (spr.), Sędzia: WSA Paweł Dąbek, Protokolant: Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2011 r., sprawy ze skarg Klubu Sportowego "C" Sportowa Spółka Akcyjna w K., na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 4 kwietnia 2011 r. Nr [...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],, w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2005r. do grudnia 2005r. - skargi oddala

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej decyzjami z dnia 18 sierpnia 2010r. nr od [...]do [...] określił w stosunku do C. S.S.A. w K. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2005r.

Podstawą rozstrzygnięć było ustalenie w toku kontroli, że C. S.S.A. otrzymywała w 2005 r. od PZPN wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw medialnych do telewizyjnej transmisji meczów piłkarskich. Organ ocenił, że powyższa czynność rodzi obrót zwolniony z podatku VAT. Z uwagi zaś na fakt, iż z tego tytułu spółka wystawiała jednak na rzecz PZPN faktury, w których naliczyła podatek należny wg stawki 22%, to stwierdzono, że podlega on zapłacie na mocy art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W efekcie jednak rozstrzygnięcia, że występowały u spółki obroty zwolnione, uznano, że dokonane przez nią rozliczenia winny być zweryfikowane w zakresie podatku naliczonego za wszystkie miesiące 2005r. Spółka bowiem odliczając VAT w całości, mimo że nabywane przez nią towary i usługi służyły nie tylko sprzedaży opodatkowanej, ale również zwolnionej naruszyła art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług, jako że zawyżyła w związku z tym podatek naliczony podlegający odliczeniu.

W toku czynności kontrolnych ustalono także, iż spółka nie uwzględniała w swoich rozliczeniach w zakresie podatku VAT środków pieniężnych otrzymanych od Polskiego Związku Piłki Nożnej z tytułu udzielonych mu licencji do praw medialnych, zaś obroty uzyskane w związku z transferem zawodników do innych klubów piłkarskich traktowała jako zwolnione z podatku VAT, zamiast zarówno jedne jak i drugie opodatkować wg stawki podstawowej. Spółka nie opodatkowała transferu zawodników, co organ ten uznał za naruszające art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00