Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 7 wrzenia 2011 r., sygn. I SA/Bd 537/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka Sędziowie: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski (spr.) Sędzia WSA Urszula Wiśniewska Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Synakiewicz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 07 września 2011r. sprawy ze skargi K.- P. A. F. Sp. z o.o. w T. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych. 1. uchyla zaskarżoną interpretację, 2. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz K.-P. A. F. Sp. z o.o. w T. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu [...] r. K.-P. A. F. sp. z o. o. w T. wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cesji wierzytelności z prawem ich powrotnego przeniesienia na cedenta.
W przedmiotowym wniosku strona wskazała, że ma zamiar zakupić od cedenta na podstawie umowy cesji jego własne wierzytelności, poniżej ich wartości nominalnej,
z prawem ich powrotnego przeniesienia na cedenta (np. po upływie jednego roku od dnia ich zakupu) w przypadku ich nieściągnięcia w tym czasie, nie przyjmując tym samym na siebie ryzyka niewypłacalności dłużników.
W związku z powyższym zdarzeniem przyszłym, spółka zadała pytanie, czy do opisanego zakupu ma zastosowanie ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), czy też ustawa z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649),
a w konsekwencji kiedy w opisanej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy i w jakim terminie od dnia zakupu należy zapłacić podatek?