Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 sierpnia 2011 r., sygn. III SA/Wr 320/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Kremis Sędziowie Sędzia NSA Anna Moskała (sprawozdawca) Sędzia WSA Marcin Miemiec Protokolant Ewa Zawal po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 11 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi A na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności egzekucji i zwrotu tytułów wykonawczych oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. N. P. U. S. we W. stwierdził niedopuszczalność egzekucji i zwrócił wierzycielowi - "A" (zwanemu w dalszej części uzasadnienia "stroną skarżącą") tytuły wykonawcze, obejmujące należności za pobyt zobowiązanego A. H., w "A".

W uzasadnieniu postanowienia organ egzekucyjny wyjaśnił, że wierzyciel, przed skierowaniem tytułów wykonawczych do przymusowej realizacji, nie doręczył zobowiązanemu skutecznie upomnień. Skuteczne wezwanie zaś do dobrowolnego spełnienia świadczenia, jest warunkiem dopuszczalności prowadzenia egzekucji.

Po rozpoznaniu zażalenia strony na opisane rozstrzygnięcie, postanowieniem z dnia [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej we W. utrzymał zaskarżone orzeczenie w mocy.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia, organ odwoławczy wyjaśnił, że z dyspozycji art. 29 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t. j. Dz.U. z 2005 r., Nr 229, poz. 1954 ze zm., zwanej dalej w skrócie jako: "u.p.e.a."), wynika zobowiązanie organu egzekucyjnego do przeprowadzenia z urzędu badania dopuszczalności egzekucji, a w razie ustalenia niespełnienia wymogów z art. 27 § 1 i § 2 u.p.e.a., ustanawia obowiązek zwrotu tytułu wykonawczego wierzycielowi. Badanie w celu ustalenia dopuszczalności wszczęcia egzekucji obejmuje w szczególności ustalenie czy obowiązek oznaczony w tytule wykonawczym podlega egzekucji administracyjnej, czy tytuł wykonawczy został wystawiony przez uprawniony podmiot i prawidłowo sporządzony oraz czy zostało doręczone upomnienie.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00