Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2011 r., sygn. V SA/Wa 2839/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA - Irena Jakubiec-Kudiura (spr.), Sędzia WSA - Jolanta Bożek, Sędzia WSA - Piotr Kraczowski, Protokolant spec. - Mariusz Dzierzęcki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 04 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi K. Z. na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia wizy krajowej; oddala skargę.
Uzasadnienie
Cudzoziemiec Z. K. złożył skargę na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej z [...] października 2010 r., którą utrzymał w mocy decyzję Komendanta Placówki Straży Granicznej w S. - G. o unieważnieniu Z. K. wizy krajowej.
Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym:
W dniu [...] sierpnia 2010 r. funkcjonariusze straży granicznej dokonali w sklepie "[...]" kontroli legalności pobytu cudzoziemca - obywatela C. Z. K.. Stwierdzili, że legitymował się on ważnym paszportem wydanym [...] stycznia 2010 r. wraz z zamieszczoną w nim wielokrotną krajową wizą pobytową nr PL [...] ważną od [...] marca 2010 r. do dnia [...] października 2010 r. wydaną przez Konsula RP w S. W toku postępowania ustalono, że wspomniana wiza została wydana w związku z pozwoleniem na pracę nr [...] w firmie W. M.-B. wydanym przez Wojewodę P. w dniu [...] października 2009 r., na podstawie którego cudzoziemiec miał wykonywać prace jako dekarz- murarz. Ustalono, że cudzoziemiec nie pojawił się we wspomnianej firmie, ponieważ jak sam zeznał w obecności tłumacza z języka c. do protokółu, nie miał zamiaru podejmować pracy w firmie W. M.-B. ponieważ już w C. powziął zamiar pracowania w firmie wujka X. M., który prowadzi ją na terenie Polski, a który początkowo nie mógł załatwić mu stosownych dokumentów, zatem musiał skorzystać z pomocy innej firmy. Okoliczności te potwierdził w swoich zeznaniach jeden ze współwłaścicieli firmy M.- B.