Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 sierpnia 2011 r., sygn. VIII SA/Wa 216/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Leszek Kobylski, Sędziowie Sędzia WSA Artur Kot /sprawozdawca/, Sędzia WSA Cezary Kosterna, Protokolant Referent Małgorzata Domagalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia wartości celnej pojazdu oddala skargę.

Uzasadnienie

1.1. Zaskarżoną decyzją z [...] grudnia 2010 r., po rozpatrzeniu odwołania M. S. (dalej: "skarżący"), Dyrektor Izby Celnej w W. (dalej: "organ odwoławczy" lub "Dyrektor IC") uchylił w całości decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w R. (dalej: "organ I instancji" lub "Naczelnik UC") z [...] kwietnia 2010 r., orzekając jednocześnie co do istoty sprawy (reformatoryjnie). Przedmiotem tych decyzji było określenie wartości celnej importowanego przez skarżącego samochodu osobowego.

1.2. Uzasadniając rozstrzygnięcie organ odwoławczy przedstawił przebieg postępowania w sprawie oraz powołał się na ustalenia faktyczne organu I instancji. Z ustaleń tych wynika, że na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez skarżącego (SAD nr [...] z [...] maja 2005 r.) objęto procedurą dopuszczenia do obrotu importowany ze S. samochód osobowy marki [...], wyprodukowany w 2000 r. Do zgłoszenia skarżący załączył rachunek z [...] maja 2005 r., określający cenę zakupionego pojazdu na kwotę [...] CHF. Rewizja celna towaru przeprowadzona przez funkcjonariusza po przyjęciu formalnie poprawnego zgłoszenia celnego nie wykazała widocznych uszkodzeń zewnętrznych pojazdu.

W trybie art. 78 Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19 października 1992 r. ze zm.; dalej: "WKC") Naczelnik UC przeprowadził następnie kontrolę wskazanego zgłoszenia celnego ustalając, iż zadeklarowana w nim wartość celna jest zaniżona. Ustalił, że ceny rynkowe w S. używanych pojazdów samochodowych podobnych lub identycznych przewyższają znacznie kwotę zadeklarowaną przez skarżącego. Organ I instancji wszczął zatem postępowanie celne, w wyniku którego decyzją z [...] kwietnia 2010 r. określił ostateczną wartość celną sprowadzonego pojazdu na [...] zł. Jako podstawę obliczeń przyjął wartość rynkową pojazdu w wysokości [...] zł, którą ustalił posługując się systemem wyceny wartości pojazdów EurotaxGlass's 5/2005 s. 39 dla samochodów osobowych. Ustalenia wartości celnej pojazdu dokonał metodą "ostatniej szansy", odliczając od średniej wartości rynkowej należności celno - podatkowe oraz 10% marży. Dyrektor IC wskazał, iż odrzucenie podanej przez skarżącego wartości transakcyjnej jako podstawy ustalenia wartości celnej importowanego towaru (samochodu) nastąpiło w wyniku analizy cen kształtujących się na rynku eksportera.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00