Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 18 sierpnia 2011 r., sygn. I SA/Sz 517/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Chorzępa, Sędziowie Sędzia WSA Alicja Polańska (spr.),, Sędzia WSA Anna Sokołowska, Protokolant Edyta Wójtowicz, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi W.K. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Nr [...] Zakład Ubezpieczeń Społecznych utrzymał w mocy decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] Nr [...] odmawiającą W.K. umorzenia należności Zakładu z tytułu nieopłaconych składek w łącznej kwocie [...] zł, w tym: na ubezpieczenie społeczne za okres od stycznia 2008 r. do czerwca 2009 r.; na ubezpieczenie zdrowotne za okres od listopada 2003 r. do grudnia 2008 r. oraz od marca 2009 r. do października 2009 r.; na Fundusz Pracy za okres od stycznia 2008 r. do czerwca 2009 r.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że pismem z dnia 7 grudnia 2010 r. W.K. wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o umorzenie zaległości z tytułu składek ubezpieczeniowych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wniosek uzasadnił trudną sytuacją finansową i zdrowotną, wskazując, że od 1999 r. wraz z żoną utrzymuje się z niskich świadczeń emerytalnych i żyje w ubóstwie. Poza tym, często brakuje mu środków finansowych na dokonanie miesięcznych opłat oraz na bieżące koszty utrzymania i koszty leczenia. Wskazał również, że cierpi na poważne schorzenie i w przypadku zaniedbania leczenia grozi mu kalectwo. Ponadto, argumentował, że nie posiadał wiedzy o obowiązku opłacania składek z tytułu "wykonywanej sporadycznie" działalności gospodarczej, będąc jednocześnie na rencie chorobowej. Podniósł, że w 2003 r. postanowił zlikwidować działalność, jednak nie było to możliwe, gdyż - według niego - "przepisy urzędu skarbowego nie zezwalały na likwidację bez obciążenia finansowego do zapłacenia dla urzędu skarbowego". W związku z tym, że nie był w stanie spełnić ww. warunku, działalność trwała fikcyjnie do czasu, gdy urząd skarbowy stworzył możliwość jej likwidacji, tj. do 2009 r. Ponadto, wskazał, że w styczniu 2010 r. wystąpił z prośbą do ZUS o umorzenie zadłużenia z tytułu zaległych składek. W wyniku rozstrzygnięcia, Zakład w decyzji z dnia [...] wprawdzie potwierdził jego trudną sytuację finansową, jednakże wskazał, że zabezpieczenie długu może stanowić należący do niego budynek mieszkalny o wartości [...] zł. W.K., nie zgadzając się z ww. decyzją Zakładu złożył wniosek do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy, który został rozpatrzony odmownie. Dodatkowo, wskazano, że W.K. poinformował, iż nie jest w stanie spłacać zadłużenia w ramach zawartego z Zakładem układu ratalnego, gdyż wyliczona przez Zakład wstępna wysokość rat spowoduje, że po ich opłaceniu, na życie pozostawałaby mu kwota około [...]. Wskazując na powyższe okoliczności, W.K. ponownie wystąpił z wnioskiem z dnia 7 grudnia 2010 r. o umorzenie zadłużenia z tytułu składek.