Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 sierpnia 2011 r., sygn. III SA/Lu 380/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca), Sędziowie NSA Witold Falczyński,, SO del. Robert Hałabis, Protokolant Starszy referent Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 30 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi Rady Gminy Dorohusk na rozstrzygnięcie Wojewody Lubelskiego z dnia 1 czerwca 2011 r. nr NK.II.4131.212.2011 w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wólce Okopskiej oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 1 czerwca 2011 r., działając na podstawie art. 91 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, ze zm., dalej - u.s.g.), Wojewoda Lubelski stwierdził nieważność uchwały Nr IX/43/2011 Rady Gminy Dorohusk z dnia 28 kwietnia 2011 r., w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wólce Okopskiej.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazał, Rada Gminy Dorohusk działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h u.s.g. oraz art. 59 ust. 1, 2 i 3 w związku z art. 5c pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm., dalej - u.s.o.), podjęła uchwałę, która stanowi o likwidacji z dniem 31 sierpnia 2011 r. Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wólce Okopskiej. W przepisie § 2 uchwały uczniom zapewniono możliwość kontynuowania nauki w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku - Szkoła Podstawowa.

Wojewoda Lubelski stwierdził, że w myśl art. 59 ust. 1 u.s.o., szkoła publiczna, z zastrzeżeniem ust. 1 a i 2, może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także odpowiednio o tym samym lub zbliżonym profilu kształcenia ogólnozawodowego albo kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie. Organ prowadzący jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów (w przypadku szkoły dla dorosłych - uczniów), właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu. Natomiast na podstawie art. 59 ust. 2 szkoła lub placówka publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego może zostać zlikwidowana po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, a szkoła lub placówka publiczna prowadzona przez inną osobę prawną lub fizyczną - za zgodą organu, który udzielił zezwolenia na jej założenie. W myśl art. 5c pkt 1 u.s.o., w przypadku szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, zadania i kompetencje organu prowadzącego określone w art. 59 ust. 1 wykonuje rada gminy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00