Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 lipca 2011 r., sygn. III SA/Kr 1370/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożenna Blitek Sędziowie WSA Elżbieta Kremer WSA Barbara Pasternak (spr.) Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lipca 2011 r. sprawy ze skargi G. Ś. na decyzję Wojewody z dnia 27 października 2010 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania I. skargę oddala, II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rzecz adwokata R. N. - Kancelaria Adwokacka [...] tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści złotych) podwyższoną o podatek od towarów i usług przewidziany dla tego rodzaju czynności.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] 2009r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. 2006r. Nr 139, poz. 993 ze zm.) oraz art. 104 kpa, orzekł o wymeldowaniu G. Ś. z pobytu stałego z lokalu mieszkalnego nr [...] przy ul. C w A.
W uzasadnieniu Prezydent wskazał, że decyzją z dnia [...] 2009r. Wojewoda uchylił decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] 2009r. umarzającą postępowanie administracyjne w sprawie o wymeldowanie G. Ś. z pobytu stałego z w/w mieszkania i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 22 kwietnia 2010r., sygn. akt III SA/Kr 746/09 oddalił skargę G. Ś. na decyzję Wojewody z dnia [...] 2009r.
Prezydent wskazał, że M. L., wnosząc o wymeldowanie G. Ś., podał, iż od 6 września 2005r. przebywał on w areszcie śledczym, a następnie wyrokiem z dnia 9 czerwca 2008r. sygn. akt [...] został skazany na karę dwunastu lat pozbawienia wolności. Ponadto wyrokiem Sądu Rejonowego z dnia 19 września 2006r. sygn. akt [...] orzeczono wobec G. Ś. eksmisję z lokalu nr [...] przy ul. C w A bez prawa do lokalu socjalnego. Wnioskodawca podał, że rzeczy G. Ś. z mieszkania nr [...] przy ul. C w A zabrała jego matka. A. L. podkreślił też, iż ani on ani ojciec nie wyobrażają sobie, żeby G. Ś. zamieszkiwał w przedmiotowym lokalu, zaś mieszkanie obciążone zadłużeniem czynszowym ojciec wnioskodawcy zamierza sprzedać. P. B., obecny właściciel lokalu nr [...] przy ul. C w A, wniósł o wymeldowanie G. Ś., zeznając, iż jest w posiadaniu lokalu, który w momencie nabycia był pusty. Natomiast G. Ś. oświadczył, iż nie opuścił lokalu dobrowolnie i trwale, gdyż bez jego zgody zabrało go z mieszkania pogotowie, a po opuszczeniu szpitala, mimo czynionych prób, nie udało się mu powrócić do dotychczasowego miejsca pobytu stałego. Organ l instancji ustalił, że G. Ś. został zatrzymany w dniu 6 września 2005r. w B przy ul. W. Dlatego Prezydent uznał, że zaistniała przesłanka wymeldowania określona w przepisie art. 15 ust. 2 ustawy polegająca na opuszczeniu dotychczasowego miejsca pobytu stałego, ponieważ opuszczenie przez G. Ś. mieszkania było następstwem zawinionego przez niego działania, tj. dokonania zbrodni zabójstwa. Przyjęto także, że spełniona została przesłanka "trwałości" opuszczenia lokalu, gdyż pozostałe strony postępowania odmawiały G. Ś. prawa powrotu do lokalu. Zatem utrzymywanie zameldowania G. Ś. w przedmiotowym lokalu byłoby utrzymywaniem rejestracji fikcyjnej odbiegającej od rzeczywistości.