Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Wr 154/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Julia Szczygielska Sędziowie: Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędzia NSA Halina Kremis (spr.) Protokolant Anna Biłous po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi Gminy D. na decyzję Wojewody D. z dnia 17 stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę budynku sali wiejskiej z drewnianą altaną ogrodową, instalacjami wewnętrznymi, przyłączami gazowymi i podziemnym zbiornikiem gazu płynnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu decyzją z dnia 17 stycznia 2011 r. nr [...] Wojewoda D. działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) i art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.) po rozpatrzeniu odwołania W. T. od decyzji Starosty D. z dnia 17 grudnia 2010 r. nr [...], którą zatwierdzono projekt budowlany i udzielono Gminie Wiejskiej D. pozwolenia na budowę budynku sali wiejskiej z drewnianą altaną ogrodową, instalacjami wewnętrznymi (w tym gazową), przyłączami gazowymi i podziemnym zbiornikiem gazu płynnego V = 2700L, przewidzianej do realizacji w miejscowości K., na działce oznaczonej ewidencyjnie nr [...] i nr [...], obręb K., uchylił wydaną przez organ I instancji decyzję w całości i orzekając co do istoty sprawy, odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia na budowę dla wyżej opisanej inwestycji.

U podstaw podjętego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia. Na skutek wniosku Gminy Wiejskiej D. z dnia 8 lipca 2010 r. dotyczącego udzielenia pozwolenia na budowę dla opisanego wyżej budynku sali wiejskiej Starosta D. decyzją z dnia 2 września 2010 r. nr 625/2010 zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę. Decyzją ta w wyniku odwołania wniesionego przez W. T. została uchylona przez Wojewodę D. decyzją z dnia 29 października 2010 r. nr [...] . W motywach podjętego rozstrzygnięcia organ odwoławczy podniósł brak zgodności projektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego dla tego obszaru miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Gminy D. - obręb "K.", zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy D. Nr XXXIX/367/06 z dnia 1 września 2006 r. Organ odwoławczy zwrócił uwagę, że plan miejscowy dopuszcza wprowadzenie przeznaczenia terenu tj. usług nieuciążliwych z zakresu handlu, obsługi ludności i przedsiębiorstw oraz opieki zdrowotnej z wyjątkiem szpitali. Co jednak istotne, w przypadku wprowadzenia usług jako uzupełniającego przeznaczenia terenu, powierzchnia użytkowa tych usług nie może przekraczać 30% powierzchni użytkowej budynków. Tymczasem przedłożony do zatwierdzenia projekt budowlany, który pominął podstawowe przeznaczenie terenu - funkcji mieszkaniowej na rzecz wyłącznie przeznaczenia uzupełniającego, tj. usług z zakresu obsługi ludności przesądził o braku zgodności z tymi przepisami. Uchylając decyzję do ponownego rozpatrzenia Wojewoda D. nakazał organowi pierwszej instancji, aby ten wezwał inwestora w trybie art. 35 ust. 3 ustawy Prawo budowlane do usunięcia opisanych nieprawidłowości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00