Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 czerwca 2011 r., sygn. III SA/Wa 2918/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Sobocha, Sędziowie Sędzia WSA Paweł Groński, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant ref. staż. Patrycja Kęcik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi P. S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. S. a. r. l. z siedzibą w Luksemburgu kwotę 457 zł ( słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
1. P. S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu (dalej: "Spółka") we wniosku z 7 lipca 2010r. o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania wartości majątku przejmowanych spółek oraz w zakresie sukcesji podatkowej w odniesieniu do wypełnienia przez spółkę luksemburską typu s.a.r.l. przesłanki zwolnienia z art. 22 ust. 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: "u.p.d.p.").
We wniosku Spółka przedstawiła zdarzenie przyszłe, w którym wskazała, że jest podmiotem prawa luksemburskiego i podlega na terenie Luksemburga nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Forma prawna Spółki to s.a.r.l. (société â responsabilité limitée), odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W swoich aktywach Spółka posiada między innymi 100% udziałów w ośmiu polskich spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (S. D., K., H., B., B. E., B. F, K., C. D.; dalej: "spółki holdingowe"). Każda ze spółek holdingowych posiada 100% udziałów w jednej ze spółek celowych (S., K. D., H. D., B. D., B. E., B. F., K. D., C.; dalej: "spółki celowe"), które posiadają w swoich aktywach nieruchomości. Wyjątkiem jest tylko C. D. Sp. z o.o., która posiada poniżej 1% udziałów w C. Sp. z o.o., a pozostałe udziały 99% posiada Spółka. Obecnie trwa procedura wniesienia aportem udziałów w C. Sp. z o.o. przez Spółkę do C. D. Sp. z o.o., tak, aby ta ostatnia stała się jedynym udziałowcem C. Sp. z o.o.