Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 czerwca 2011 r., sygn. VIII SA/Wa 222/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk /sprawozdawca/, Sędziowie Sędzia WSA Cezary Kosterna, Sędzia WSA Leszek Kobylski, Protokolant Referent Małgorzata Domagalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania policyjnej renty rodzinnej w drodze wyjątku 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do chwili uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Decyzją znak [...] z dnia [...] października 2008 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji działając na podstawie art. 8 ust. 1 w związku z art. 11 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67 ze zm., zwana dalej jako ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze. zm., zwana dalej k.p.a.) po rozpatrzeniu wniosku M. G. odmówił jej przyznania policyjnej renty rodzinnej w drodze wyjątku.

Organ wskazał, że wnioskodawczyni nie posiada ustawowego prawa do renty rodzinnej, gdyż nie spełnia warunków określonych w art. 70 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39, poz. 353 ze zm.), do której w zakresie zasad ustalania prawa oraz wysokości renty rodzinnej odsyła art. 24 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji. Zgodnie zaś z art. 8 ust. 1 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji może przyznać zaopatrzenie emerytalne w drodze wyjątku, funkcjonariuszom oraz członkom rodzin pozostałym po zmarłych funkcjonariuszach, jeżeli osoby te wskutek szczególnych okoliczności nie nabyły prawa do zaopatrzenia emerytalnego przewidzianego w ustawie. Z oceny zaś całokształtu sprawy zdaniem organu, nie wynika, aby w przypadku M. G. wystąpiły powyższe szczególne okoliczności. Zainteresowana miała przyznane ustawowe prawo do policyjnej renty rodzinnej i korzystała z tego świadczenia do czasu ustania ustawowych przesłanek, warunkujących dalsze istnienie tego prawa. Wnioskodawczyni w chwili śmierci męża miała ukończone 36 lat, była i nadal jest osobą w wieku aktywności zawodowej (obecnie ma 52 lata). Jest zdolna do pracy, co pozwala jej na podjęcie starań zdobywania środków we własnym zakresie. Trudna sytuacja materialna, w jakiej się znajduje wnioskodawczyni jest wynikiem niepodjęcia w przeszłości starań mających na celu zapewnienie środków utrzymania na przyszłość. Zatem nienabycie prawa do renty rodzinnej przez M. G. nie jest następstwem okoliczności, o których stanowi przepis szczególny, lecz wynika z obowiązujących przepisów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00