Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 9 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Rz 391/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Krystyna Józefczyk Sędziowie SO del. Anna Bembenek WSA Magdalena Józefczyk/spr./ Protokolant Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 9 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi K. S., S. S., A. W. i E. W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2008 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego -skargę oddala

Uzasadnienie

II SA/Rz 391/11

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z dnia [...] września 2008r. nr [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej PWINB) po rozpatrzeniu odwołania J. M. uchylił decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. (dalej PINB) z dnia [...] lipca 2008r. nr [...] nakazującą J.M. dokonanie rozbiórki samowolnie wykonanego na działce nr 1846 utwardzonego zjazdu na własną działkę nr [...]. Nakaz rozbiórki obejmuje utwardzenie z płyt ażurowych o wymiarach 12,80 x 2,0 wraz z przepustem z rur betonowych o przekroju 300mm i na długości 13mb.

W podstawie prawnej organ podał art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. nr 98, poz. 1071 ze zm. - zwana dalej w skrócie k.p.a.) oraz art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006r. nr 156, poz. 1118 ze zm.) zwana dalej w skrócie P.b.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy stwierdził, że przyjęta kwalifikacja zjazdu narusza obowiązujące przepisy Prawa budowlanego. W art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych zdefiniowano pojęcie zjazdu - jako połączenie drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze stanowiące bezpośrednie miejsce dostępu do drogi publicznej. Z art. 1 cyt. ustawy wynika, że drogą publiczną jest to droga zaliczona na podstawie tej ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w ustawie lub innych przepisach szczególnych. Drogi publiczne ze względu na funkcję w sieci drogowej dzielą się na następujące kategorie: drogi krajowe, wojewódzkie i gminne (art. 2 ust. 1), a ze względu na dostępność dzielą się na drogi ogólnodostępne i drogi o ograniczonej dostępności w tym autostrady i drogi ekspresowe. Istniejąca działka nr [...] stanowiąca współwłasność osób fizycznych, która jest użytkowana jako droga nie jest drogą publiczna w rozumieniu wyżej powołanej ustawy o drogach publicznych. Organ drugiej instancji stwierdził, że brak planu zagospodarowania przestrzennego i aktualnej decyzji o warunkach zabudowy nie może stanowić wyłącznej przyczyny zastosowania rozwiązania normatywnego wynikającego z art. 48 ust. 1 P.b.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00