Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Po 368/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2011r. sprawy ze skargi Komornika Sądowego Rewiru przy Sądzie Rejonowym na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany postanowienia w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia (...) lipca 2005r. Komornik Sądowy Rewiru (...) przy Sądzie Rejonowym w P. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego P. (pismo zostało przekazane do Urzędu Skarbowego P.) z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. We wniosku przedstawił następujący stan faktyczny: na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję sądową do majątku dłużnika, dokonując zajęcia nieruchomości. Po sporządzeniu opisu i oszacowania zajętej nieruchomości, przekazał akta egzekucyjne do sądu powszechnego, aby wyznaczył termin licytacji. Sąd ten wydał postanowienie, w którym zobowiązał komornika do zwrócenia się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z zapytaniem, czy w przypadku zbycia w drodze licytacji nieruchomości, komornik będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku od towarów i usług. Wobec tego sformułował następujące pytanie: czy w wypadku sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości komornik sądowy jest płatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 18 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej: ustawa o VAT).

Wyrażając własne stanowisko w sprawie wnioskodawca stwierdził, że komornik nie jest płatnikiem podatku VAT od dokonanej w trybie egzekucji dostawie nieruchomości będącej własnością dłużnika oraz nie ma obowiązku wystawienia w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzającej dokonanie dostawy nieruchomości. Argumentował, że w przypadku sądowej egzekucji z nieruchomości komornik wszystkie czynności dokonuje pod nadzorem sądu. Samo zamknięcie przetargu, prowadzonego przez komornika sądowego, nie wywołuje żadnych skutków w sferze prawa własności. Sąd jako organ egzekucyjny, dokonuje przybicia i dopiero po spełnieniu warunków licytacji przysądza własność nieruchomości (przenosi własność nieruchomości na nabywcę). Z tego wynika, że sprzedaży licytacyjnej nieruchomości dokonuje wyłącznie sąd, to on jest zobowiązany do informowania organów podatkowych o jej dokonaniu. To nie komornik sądowy dokonuje dostawy towarów (sprzedaży nieruchomości) w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT i w takiej sytuacji komornik nie może być płatnikiem tego podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00