Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Ol 295/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędzia WSA Hanna Raszkowska Protokolant st. sekretarz sądowy Jakub Borowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2011r. sprawy ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej na decyzję Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie pozwolenia na remont budynku I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że w dniu 24 maja 2010r. wpłynął do Starosty wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej A o pozwolenie na budowę w sprawie remontu budynku wielorodzinnego w zakresie termomodernizacji - docieplenia przegród zewnętrznych, remontu dachu z wymianą pokrycia z eternitu na blachodachówkę oraz remontu i malowania klatek schodowych w "[...]" przy ulicy A na działce nr "[...]". Po rozpatrzeniu wniosku Starosta decyzją z dnia "[...]" zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na wnioskowany remont budynku wielorodzinnego w zakresie termomodernizacji. Jednakże organ II instancji uchylił to rozstrzygnięcie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia w I instancji, z uwagi na niewystarczające zebranie materiałów dowodowych dotyczących kwestionowanego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Następnie organ I instancji w toku ponownego rozpatrywania sprawy wezwał inwestora postanowieniem z dnia "[...]" do przedłożenia do dnia 20 grudnia 2010r. aktualnego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, z pouczeniem, że w przypadku niedostosowania się do obowiązku nałożonego w tym postanowieniu zostanie wydana decyzja odmowna.

Decyzją z dnia "[...]" Starosta odmówił Spółdzielni A zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na wnioskowany przez inwestora remont. Organ podniósł, że w aktualnym statucie Spółdzielni Mieszkaniowej A brak jest zapisów dotyczących zasad realizacji robót budowlanych przekraczających zakres zwykłego zarządu. Dlatego też w ocenie Starosty działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu nie mogą być prowadzone z pominięciem zgody wszystkich właścicieli wyodrębnionych lokali. Powołano się przy tym na orzecznictwo: sądu administracyjnego i Sądu Najwyższego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00