Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Ol 376/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janina Kosowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant Sekretarz sądowy Grzegorz Knop po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi S. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1/ uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; 2/ orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia 10 lutego 2011r. (w decyzji omyłkowo podano datę: 10 lutego 2010r.) Inspektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w M., działając z upoważnienia Wójta M., odmówił S. L. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad żoną L. L.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ podał, że wnioskodawca jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, zaś jego żona - w stopniu znacznym. Zgodnie ze złożonymi oświadczeniami, żadne z czworga dzieci nie może opiekować się matką. Córka A. J. wychowuje bowiem czworo dzieci, córka S. N. jest osobą chorą, ponadto wychowuje troje dzieci, zaś córka M. M. i syn L. L. mieszkają w innych miejscowościach niż ich rodzice. Organ I instancji stwierdził, że wnioskodawca rzeczywiście sprawuje opiekę nad żoną i z tego względu nie podejmuje zatrudnienia ani innej pracy zarobkowej. Ponadto, nie ma ustalonego prawa do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. Wnioskodawca oświadczył, że posiada 25 lat stażu pracy. Organ I instancji uznał, że nie można jednak przyznać przedmiotowego świadczenia, gdyż byłoby to niezgodne z art. 17 ust. 5 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, który wyłącza możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00