Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 8 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Go 388/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędziowie Sędzia WSA Stefan Kowalczyk (spr.) Sędzia WSA Krystyna Skowrońska-Pastuszko Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Baczuń po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi RP sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego oddala skargę
Uzasadnienie
Skarżąca RP Spółka z o. o. wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej (zw. dalej: Dyrektor Izby Celnej) nr [...] z dnia [...] marca 2011r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego (zw. dalej: Naczelnik Urzędu Celnego) nr [...] z dnia [...] listopada 2003r. ustalającej zobowiązanie w podatku od towarów i usług i akcyzowym.
Z akt sprawy wynika że :
Decyzją z dnia [...] listopada 2003r. Naczelnik Urzędu Celnego ustalił RP Spółce z o .o. zobowiązanie od importu samochodów osobowych marki R w 1998r. w podatku akcyzowym, oraz w podatku od towarów i usług i w związku z tym określił kwotę niedoboru w podatku akcyzowym na 17,122,90 zł a w podatku VAT na kwotę 5.408,40 zł.
W motywach decyzji organ I instancji wskazał, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 stycznia 1998r. w sprawie podatku akcyzowego pojazdy samochodowe zakwalifikowano do kodu taryfowego 8703. W przypadku, gdy ich wartość celna przekracza równowartość 7500 ECU objęte są one podatkiem akcyzowym w wysokości 15 %. Dalej stwierdził, że art. 11 ust. 2 ustawy z 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym stanowił, że jeżeli w wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego organ celny stwierdzi, że kwoty podatków zostały wykazane nieprawidłowo, Naczelnik Urzędu Celnego wydaje decyzję określającą podatki w prawidłowej wysokości.
Od decyzji organu I instancji skarżąca Spółka złożyła odwołanie, wnosząc o jej uchylenie i umorzenie postępowania.