Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 16 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Go 387/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Sędzia WSA Joanna Wierchowicz Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Kołodziej-Kobierowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi RP sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Skarżąca RP Spółka z o. o. wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej (zw. dalej: Dyrektor Izby Celnej) nr [...] z dnia [...] marca 2011r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego (zw. dalej: Naczelnik Urzędu Celnego) nr [...] z dnia [...] listopada 2003r. ustalającej zobowiązanie w podatku od towarów i usług i akcyzowym.
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny:
Decyzją z dnia [...] listopada 2003r. Naczelnik Urzędu Celnego ustalił Spółce RP wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym oraz zmienił wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu importu w 1998 r. samochodów marki "R" .
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że decyzja podatkowa pozostaje w związku z wydaną w dniu [...] września 2001r. decyzją Dyrektora Urzędu Celnego uznającą zgłoszenie celne z dnia [...] grudnia 1998 r. za nieprawidłowe. W wymienionej decyzji organ celny dokonał zmiany kwalifikacji taryfowej importowanych pojazdów, uznając je za pojazdy osobowo-towarowe, o których mowa w pozycji 8703 Taryfy celnej .
Jak podano ponadto w uzasadnieniu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 stycznia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 2 , poz. 3) pojazdy zakwalifikowane do kodu towarowego 8703, w przypadku gdy ich wartość celna jest wyższa od równowartości 7500 ECU, objęte są podatkiem akcyzowym w wysokości 15 %.
Wobec tego, że przedmiotem importu jest towar opodatkowany podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło oraz podatek akcyzowy, zatem powstanie zobowiązania w podatku akcyzowym spowodowało podwyższenie zobowiązania w podatku VAT.