Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 czerwca 2011 r., sygn. III SA/Gl 536/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys - Kmiecik, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Protokolant St. sekr. sąd. Beata Mahlhofer, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2011 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" S.A. w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zwrotu należności celnych oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...], wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 236 ust. 2 Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. UE, L. 92.302.1 ze zm.; zwany dalej WKC) Dyrektor Izby Celnej w K., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] r. nr [...] odmawiającą Spółki "A" SA z siedziba w C. cła.

W uzasadnieniu ustalił przede wszystkim, że "A" S.A. w C. w dniu [...] r. zgłosiła do dopuszczenia do obrotu sprowadzone z Tajwanu rowery górskie, deklarując ich wartość celną w wysokości [...] USD, kod CN 8712 00 oraz stawkę erga omnes 15%. W tym samym dniu zgłoszenie, jako odpowiadające wymogom formalnym zostało przyjęte i zarejestrowane pod numerem [...], a towar dopuszczony do obrotu. Należności celne związane z importem towaru w wysokości [...] PLN Spółka zapłaciła [...] i [...]r.

Pismem z dnia [...] r. przedstawiciel bezpośredni Spółki wystąpił o zwrot zapłaconego cła, uzasadniając to żądanie treścią art. 236 WKC, zgodnie z którym należności celne przywozowe lub wywozowe podlegają zwrotowi, gdy okaże się, że w chwili uiszczenia kwota tych należności nie była prawnie należna lub też została zaksięgowana niezgodnie z art. 220 ust. 2 WKC. Ponieważ z tytułu importowanych w czerwcu 2004 r. należności celne nie były prawnie należne, bowiem w momencie dokonania zgłoszenia celnego nie obowiązywały, nie opublikowane w języku polskim akty prawne stanowiące podstawę nałożenia należności celnych, ich zwrot był zasadny. Na poparcie tego poglądu przytoczono wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 11 grudnia 2007 r. w sprawie C-161/06 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi Sygn. akt III SA/Łd 107/08.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00