Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Gd 312/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Janina Guść Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2011 r. na rozprawie sprawy ze skargi Polskiego Klubu Ekologicznego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 31 stycznia 2011 r., nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia 1. oddala skargę, 2. oddala wniosek uczestnika postępowania A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 8 września 2010 r. Nr [...], Prezydent Miasta G., działając na podstawie art. 71 ust. 2 pkt 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 82, art. 85 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), a także § 3 ust. 1 pkt 30 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zm.), ustalił środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu przetwarzania celulozy w G. przy ulicy [...], działka nr [...], obr. [...].
W decyzji powyższej, po przeprowadzeniu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, organ określił rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia, z uwzględnieniem chronologii i czynności procesu technologicznego, warunki wykorzystywania terenu w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich, wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w dokumentacji wymaganej do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Organ stwierdził konieczność zapobiegania, ograniczania oraz monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz wykonania kompensacji przyrodniczej. Organ nałożył obowiązek przedstawienia analizy porealizacyjnej w terminie 18 miesięcy od oddania zakładu do użytkowania obejmującej oceny skuteczności przyjętych rozwiązań w zakresie emisji do powietrza zanieczyszczeń gazowych, pyłu zawieszonego, zanieczyszczenia środowiska gruntowo - wodnego, wpływu na jakość wód powierzchniowych i podziemnych, wpływu na klimat akustyczny. Organ nie stwierdził potrzeby powtórnego przeprowadzania oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, przeprowadzenia postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania czy ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania.