Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Gd 388/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Agnieszka Rupińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi "A" S.A. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną indywidualną interpretację; 2. określa, że zaskarżona indywidualna interpretacja nie może być wykonana; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W DNIU 21 PAŹDZIERNIKA 2010 R. SPÓŁKA AKCYJNA "A" Z SIEDZIBĄ W S. ZŁOŻYŁA DO MINISTRA TRANSPORTU WNIOSEK, UZUPEŁNIONY W DNIU 24 STYCZNIA 2011 R., O UDZIELENIE PISEMNEJ INTERPRETACJI PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO W INDYWIDUALNEJ SPRAWIE DOTYCZĄCEJ PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG W ZAKRESIE MOŻLIWOŚCI OTRZYMANIA ZWROTU NADWYŻKI PODATKU NALICZONEGO NAD NALEŻNYM W TERMINIE 25 DNI.
Z PRZEDSTAWIONEGO WE WNIOSKU ZDARZENIA PRZYSZŁEGO WYNIKAŁO, ŻE PRZEDMIOTEM DZIAŁALNOŚCI SKARŻĄCEJ JEST PROJEKTOWANIE, BUDOWA I EKSPLOATACJA ODCINKA AUTOSTRADY. POWYŻSZE ZADANIA REALIZUJE W RAMACH PARTNERSTWA PUBLICZNO - PRYWATNEGO. W CHWILI OBECNEJ EKSPLOATUJE GOTOWY ODCINEK AUTOSTRADY ORAZ JEST TRAKCIE BUDOWY NOWEGO ODCINKA. GOTOWY ODCINEK, JAKO BUDOWLA WZNIESIONA NA GRUNCIE STANOWIĄCYM WŁASNOŚĆ SKARBU PAŃSTWA, JEST DLA SKARŻĄCEJ RODZAJEM ŚRODKA TRWAŁEGO, O KTÓRYM MOWA W ART. 16A UST. 2 PKT 2 USTAWY O PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB PRAWNYCH. OD TEGO ŚRODKA DOKONUJE ODPISÓW AMORTYZACYJNYCH DLA CELÓW PODATKOWYCH.
W ZWIĄZKU Z EKSPLOATACJĄ GOTOWEGO ODCINKA AUTOSTRADY, A TAKŻE W ZWIĄZKU Z PROWADZONYM PROCESEM BUDOWY DALSZEGO JEJ ODCINKA, NABYWA TOWARY I USŁUGI BUDOWLANE, Z KTÓRYMI ZWIĄZANE SĄ ISTOTNE KWOTY PODATKU NALICZONEGO. ZOBOWIĄZANIA WYNIKAJĄCE Z FAKTUR DOKUMENTUJĄCYCH WSPOMNIANE ZAKUPY REGULUJE W DRODZE PRZELEWÓW BANKOWYCH. W PRZYPADKU, GDY W DANYM MIESIĄCU KWOTA PODATKU NALICZONEGO, ZWIĄZANEGO Z NABYCIEM TOWARÓW I USŁUG PRZEWYŻSZA KWOTĘ PODATKU NALEŻNEGO OD SPRZEDAŻY DOKONANEJ, SKARŻĄCA SKŁADAJĄC DEKLARACJĘ VAT-7 WNIOSKUJE O ZWROT NADWYŻKI PODATKU NALICZONEGO NA SWÓJ RACHUNEK BANKOWY W TERMINIE 25 DNI OD DNIA ZŁOŻENIA ROZLICZENIA (Z UWAGI NA SPEŁNIENIE PRZESŁANEK OKREŚLONYCH W ART. 87 UST. 7 USTAWY O PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG). PONIEWAŻ INWESTYCJA FINANSOWANA JEST Z KREDYTÓW BANKOWYCH, A KWOTY PODATKU NALICZONEGO SĄ ISTOTNE, OTRZYMYWANIE ZWROTÓW NADWYŻKI PODATKU NALICZONEGO W MINIMALNYM TERMINIE OKREŚLONYM USTAWĄ O PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG JEST NIEZWYKLE ISTOTNE.