Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 maja 2011 r., sygn. I SA/Wr 446/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Sędzia WSA Marek Olejnik, Protokolant Marcin Kuliś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 maja 2011 r. sprawy ze skargi A Spółka jawna Z. D. D., A. D. z siedzibą w J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2005 roku oddala skargę
Uzasadnienie
Sąd przystępując do rozpoznania skargi przyjął następujący stan faktyczny i prawny sprawy :
Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we W. decyzją z dnia [...].10.2010 r. Nr [...] określił Spółce Jawnej A Z.D.D., A.D. za marzec 2005r. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług w wysokości 50.214 zł., podczas gdy w deklaracji VAT-7 za ten okres rozliczeniowy Spółka wykazała zobowiązanie 30.389 zł. Decyzja powyższa została wydana w efekcie przeprowadzonego postępowania podatkowego w toku którego organ stwierdził, że Spółka ujęła w rejestrze sprzedaży i deklaracji VAT-7 wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (piwa) na rzecz odbiorcy włoskiego B S.r.l. [...], NIPUE- IT [...].
Przedmiotowe dostawy według wyjaśnień Spółki realizowane były w związku z zawartą w dniu 20 grudnia 2004 roku z kontrahentem włoskim umową której przedmiotem była współpraca pomiędzy stronami przybierająca formę sprzedaży towarów znajdujących się w asortymencie dostawcy (A) na zasadach handlu wewnątrzwspólnotowego Unii Europejskiej. Z treści umowy wynika, że Dostawca zobowiązuje się do zapewnienia jakości dostarczanych towarów zgodnie z obowiązującymi normami oraz wystawienia faktury i przygotowania towaru zgodnie z wcześniejszym złożonym zamówieniem. Z kolei Odbiorca zobowiązuje się do terminowego odbioru towaru oraz dostarczenia przy odbiorze towarów wszystkich niezbędnych dokumentów dotyczących zasad handlu pomiędzy krajami Unii Europejskiej. W zakresie zasad płatności postanowiono, że za towar, Odbiorca dokonywać będzie zapłaty gotówką, na rachunek bankowy Dostawcy. Zapłata będzie podstawą do wydania towaru z magazynu. Umowa nie zawiera postanowień dotyczących organizacji i kosztów transportu.