Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2011 r., sygn. VI SA/Wa 457/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Protokolant ref. staż. Monika Piotrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2011 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy YUMEIHO nr [...] oddala skargę
Uzasadnienie
M. K. wniósł skargę na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] czerwca 2010r. Nr Sp. [...] oddalającą jego wniosek o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy YUMEIHO o numerze [...] udzielonego na rzecz Z. D., M. D. A. s.c. w R., na podstawie art. 8 pkt 1 i 2 oraz art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych - dalej powoływanej jako: uzt (Dz. U. z 1985 r., Nr 5 poz. 17 ze zm) w związku z art. 315 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej- p.w.p. (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.) oraz art. 98 k.p.c. w związku z art. 256 ust. 2 ustawy p.w.p.
Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Dnia [...] grudnia 2009 r. do Urzędu Patentowego wpłynął wniosek M. K. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą K. w Z. o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy YUMEIHO o numerze [...]. Uprawnionymi do powyższego prawa ochronnego są Z. D., M. D. A. s.c.. Znak przeznaczony został do oznaczania usług w zakresie szkolenia terapii, usług wydawniczych oraz usług w zakresie wykonywania terapii.
Jako podstawę prawną swego żądania wnioskodawca (skarżący) wskazał art. 8 pkt 1 i 2 oraz art. 9 ust. 1 pkt 2 uzt.
W uzasadnieniu wniosku skarżący podniósł, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych i masaży leczniczych. Wskazał, że w roku 1997 uzyskał uprawnienia trzeciego stopnia w zakresie japońskiej terapii manualnej "Yumeiho". Uzyskany dyplom według ówcześnie obowiązującego regulaminu uprawniał wnioskodawcę do stosowania tej metody w praktyce rehabilitacyjnej i samodzielnego prowadzenia szkoleń w zakresie tej metody. Zgłoszenie spornego znaku towarowego skutkowało wezwaniem wnioskodawcy do zaprzestania używania nazwy "Yumeiho", a także wszczęciem postępowania sądowego powództwem z dnia [...] lipca 2009 r. złożonym w Sądzie Okręgowym w [...]. W ocenie wnioskodawcy, powyższe okoliczności uzasadniają jego interes prawny. M. K. przywołał w powyższym kontekście zasadę swobody prowadzenia działalności gospodarczej wyrażoną w art. 20 i 22 Konstytucji RP.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right