Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 maja 2011 r., sygn. III SA/Wa 2829/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Sędziowie Sędzia WSA Marek Krawczak (sprawozdawca), Sędzia WSA Aneta Lemiesz, Protokolant Maria Nałęcz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2011 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Prezydenta m. W. z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z 15 kwietnia 2010 r., P. S.A. (dalej Spółka lub Skarżąca) zwróciła się do Prezydenta Miasta W. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości.

W uzasadnieniu przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że Spółka jest współwłaścicielem nieruchomości zabudowanej, w skład której wchodzą między innymi parking oraz budynek użytkowy (w którym nie jest wyodrębniona odrębna własność żadnych lokali). Spółka zamierza zawrzeć z drugim współwłaścicielem umowę o podział posiadania wspólnej nieruchomości (tzw. quod usum), zgodnie z którą:

1) do wspólnego posiadania obu współwłaścicieli pozostają te części nieruchomości, które zwyczajowo służą do użytku wszystkich współwłaścicieli

(parkingi, ciągi komunikacyjne, pomieszczenia gospodarcze);

2) do wyłącznego posiadania Spółki przeznaczone są wskazane w umowie pomieszczenia w budynku, obejmujące pokoje oraz sale konferencyjne;

3) do wyłącznego posiadania drugiego współwłaściciela - przeznaczone są pozostałe pomieszczenia (sale wykładowe, konferencyjne, pokoje biurowe), które nie zostały przekazane do wyłącznego posiadania Spółce.

W oparciu o tak przedstawiony stan faktyczny, Spółka zapytała, w jaki sposób i w jakiej wysokości powinien być obliczany łączny podatek od nieruchomości ciążący solidarnie na współwłaścicielach?

Zdaniem Spółki na obu współwłaścicielach przedmiotowej nieruchomości ciąży solidarne zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości, które powinno być obliczone jako suma niżej wymienionych pozycji dotyczących odrębnych kategorii powierzchni tej nieruchomości:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00