Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 maja 2011 r., sygn. II SAB/Wa 105/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spraw.) Sędzia WSA Olga Żurawska - Matusiak Sędzia WSA Janusz Walawski Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Głowala po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2011 r. sprawy ze skargi P.M. na bezczynność Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w [...] w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia [...] lutego 2011 r. o udostępnienie informacji publicznej 1. zobowiązuje Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w [...] do rozpoznania wniosku P.M. z dnia [...] lutego 2011 r. o udostępnienie informacji publicznej w terminie 14-dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami postępowania administracyjnego, 2. zasądza od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na rzecz P.M. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu [...] lutego 2011 r. P.M. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w [...] zarzucając wymienionemu podmiotowi nierozpatrzenie jego wniosku z dnia [...] lutego 2011 r. o udostępnienie informacji publicznej. Skarżący wniósł o nakazanie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (dalej PARP) rozpatrzenie ww. wniosku strony oraz zasądzenie od Agencji na rzecz skarżącego kosztów postępowania.
W uzasadnieniu skargi P.M. podniósł, iż w dniu [...] lutego 2011 r. zwrócił się do PARP z wnioskiem o udostępnienie protokołów z kontroli, informacji pokontrolnej, oświadczeń o rozwiązaniu umowy i ewentualnie zastrzeżeń beneficjentów (z którymi rozwiązano umowy o dofinansowanie w ramach programu POIG 8.1). W ocenie skarżącego dokumenty te stanowią informację publiczną, albowiem zostały wytworzone przez PARP, jako organ realizujący zadania administracji publicznej. W odpowiedzi skarżący otrzymał pismo, które ani nie udostępniało żądanej informacji, ani jej nie odmawiało w formie decyzji administracyjnej. Stąd też PARP pozostaje w bezczynności.