Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 maja 2011 r., sygn. III SA/Wa 2652/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant st. sekr. sąd. Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2011 r. sprawy ze skargi Prokuratora Prokuratury Rejonowej W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2009 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] marca 2009 r. Prezydenta miasta W. ustalił M. i P. L. wymiar podatku od nieruchomości za 2009 r. w wysokości 226 zł dla nieruchomości usytuowanej przy ul. P. [...], m [...]. Do podstawy opodatkowania zaliczono budynki mieszkalne o powierzchni 48, 10 m², grunty pozostałe o powierzchni 46,73 m² oraz garaż wielostanowiskowy o powierzchni 27, 41 m² . W uzasadnieniu wskazano, że ustalenia faktyczne dokonane zostały w oparciu o dane z ewidencji gruntów i budynków.

W odwołaniu od powyższej decyzji M. i P. L. uznali, że garaż połączony bezpośrednio z domem stanowi jego integralną część i podatek od niego winien być naliczony według stawki jak dla budynku mieszkalnego. Tylko garaże wolnostojące, niezwiązane z budynkiem mieszkalnym, mogą być opodatkowane wyższym podatkiem. Wskazali, że w przepisach ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm., dalej też "ustawa") brak jest definicji budynku mieszkalnego. Również przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118) nie regulują tej kwestii. W dalszej kolejności odwołujący się wywiedli, że skoro garaż stanowi część budynku mieszkalnego, to budynek ten w całości podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek właściwych dla budynków mieszkalnych lub ich części.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00