Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2011 r., sygn. VI SA/Wa 375/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Grzelak Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Protokolant ref. staż. Monika Piotrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2011 r. sprawy ze skargi I. L. na decyzję Ministra Sportu i Turystyki z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] grudnia 2010 r. Minister Sportu i Turystyki postanowił utrzymać w mocy swoją decyzję z dnia [...] listopada 2010 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności pism Polskiego Związku Gimnastycznego - Zarządu Gimnastyki Artystycznej Polskiego Związku Gimnastycznego z dnia [...] stycznia 2009 r. oraz z dnia [...] kwietnia 2009 r.

Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

I. L., zwana dalej skarżącą w dniu [...] października 2008 r., [...] lutego 2009 r., [...] marca 2009 r. złożyła do Polskiego Związku Gimnastycznego wnioski o skierowanie jej na kursy międzynarodowe sędziego sportowego w dyscyplinie gimnastyki artystycznej. Pismami z dnia [...] stycznia 2009 r. oraz [...] kwietnia 2009 r. Zarząd Gimnastyki Artystycznej Polskiego Związku Gimnastycznego odmówił skierowania skarżącej na ww. kursy sędziego sportowego.

W dniu [...] października 2009 r. skarżąca wystąpiła do Ministra Sportu i Turystyki z wnioskiem o stwierdzenie nieważności "decyzji Zarządu Gimnastyki Artystycznej Polskiego Związku Gimnastycznego z dnia [...] stycznia 2009 r. oraz (...) z dnia [...] kwietnia 2009 r."

Strona w swoich wnioskach kierowanych do organu powoływała się na treść art. 12 ust. 1 pkt 6 uchylonej z dniem 15 października 2010 r. ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. Nr 155 poz. 1298 z późn. zm- dalej jako u.s.k.) - zgodnie, z którym do zadań polskich związków sportowych należało szkolenie oraz doskonalenie zawodowe trenerów, a także szkolenie sędziów sportowych oraz na przepis art. 12 ust. 2 u.s.k., stosownie do którego polski związek sportowy ma wyłączne prawo do podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących danej dyscypliny sportu niezastrzeżonych w ustawie dla organów administracji rządowej. Z treści tych przepisów według strony wynika, że wszelkie rozstrzygnięcia polskiego związku sportowego są podejmowane w formie decyzji, a więc indywidualnego aktu administracyjnego. W konsekwencji także pismo zawierające informacje o odmowie wysłania I. L. na międzynarodowe kursy sędziowskie jest decyzją administracyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00