Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 5 maja 2011 r., sygn. II SA/Rz 100/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Maria Piórkowska Sędziowie SO del. Anna Bembenek/spr./ WSA Ewa Partyka Protokolant Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 5 maja 2011 r. sprawy ze skargi W. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2010 r., nr [...] w przedmiocie wypłaty odszkodowania za gospodarstwo rolne uchyla zaskarżoną decyzję, poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] sierpnia 2010 r., znak [...] oraz postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2010 r., znak

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [..] sierpnia 2010r. nr [...] Starosta B. działając na podstawie art.105 par.1 Kodeksu postępowania administracyjnego ( Dz. U. z 2000r. , nr 98 , poz. 1071 z późn. zm. ) w zw. z art. 216 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. z 2010r. , nr 102 , poz. 651 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku W.K. w sprawie wypłaty odszkodowania za gospodarstwo rolne pozostawione w miejscowości S.M., gmina C. umorzył postępowanie jako bezprzedmiotowe.

Od powyższej decyzji W.K. wniosła odwołanie , w którym zarzuciła, że jej rodzice byli właścicielami gospodarstwa w miejscowości S.M. i własność tego gospodarstwa utracili na skutek działań wojennych, gdyż zostali zamordowani przez nacjonalistów ukraińskich. Podniosła także , że została przesiedlona na Ziemie Zachodnie w 1945r. i do chwili obecnej nie otrzymała jako spadkobierca swoich rodziców żadnego odszkodowania, ekwiwalentu ani rekompensaty. W ocenie skarżącej prawo do ekwiwalentu ustalił Sąd Wojewódzki w Krośnie a Starosta B. ze względu na położenie nieruchomości jest organem właściwym do wykonania tego wyroku.

Decyzją z dnia [...].11.2010r. Wojewoda P. po rozpatrzeniu odwołania na podstawie art. 138 par.1 k.p.a. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W pisemnych motywach decyzji organ odwoławczy ustalił, że W.K. wystąpiła o wypłatę odszkodowania (ekwiwalentu) za mienie (gospodarstwo rolne) pozostawione w miejscowości S.M., gmina C., t.j. o równowartość 1/5 spadku po rodzicach . Wieś S.M., na terenie której znajdowały się nieruchomości stanowiące własność rodziców wnioskodawczyni - M.C. i E.C. , gdzie do 1945r. zamieszkiwała rodzina W.K. po 1945r. została włączona do ZSRR ale w wyniku umowy zawartej w dniu 15 lutego 1951r. pomiędzy ZSRR a PRL o zamianie odcinków terytoriów państwowych znalazła się ponownie w granicach Polski . Tereny objęte powyższą umową zostały przejęte przez Skarb Państwa , bez żadnych zobowiązań na rzecz byłych właścicieli a stan ten został uwidoczniony w nowo założonych księgach wieczystych , gdzie jako właściciela wpisano Skarb Państwa . W tym stanie faktycznym w ocenie organu brak jest podstawy materialno-prawnej do przeprowadzenia postępowania administracyjnego w sprawie wypłaty odszkodowania za nieruchomości, których właścicielami byli wcześniej rodzice wnioskodawczyni . W związku z powyższym w ocenie organu odwoławczego Starosta B. zasadnie umorzył postępowanie jako bezprzedmiotowe. Umorzenie postępowania nie pozbawia wnioskodawczyni możliwości dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w drodze postępowania cywilnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00