Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 maja 2011 r., sygn. I SA/Ol 190/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Zofia Skrzynecka, Sędzia WSA Renata Kantecka, Protokolant Starszy specjalista Lidia Wachowska, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 26 maja 2011 r., sprawy ze skargi Spółki A na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną interpretację II. określa, że zaskarżona interpretacja nie podlega w całości wykonaniu III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej Spółki 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
W dniu 8 września 2010r. Spółka A (dalej cyt. jako Spółka, Wnioskodawczyni) złożyła wniosek o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku w wysokości 7 % w odniesieniu do transakcji sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w części wspólnej oraz piwnicą i garażem jako pomieszczeniami przynależnymi.
Wnioskodawczyni , opisując stan faktyczny wskazała, że planuje budowę i sprzedaż lokali mieszkalnych - ustanowienie odrębnej własności na zasadach wynikających z ustawy z dnia 24 czerwca1994r. o własności lokali (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm., dalej cyt. jako u.w.l.). Do poszczególnych lokali, które będą przedmiotem umowy, przynależą - jako pomieszczenia przynależne - piwnice oraz garaże. Garaże zlokalizowane są w części piwnicznej budynku i są oddzielone od siebie ścianami działowymi i oddzielnie zamykane, spełniają wymogi określone w § 102 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznym jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm., dalej cyt. jako rozporządzenie). W umowie sprzedaży nabywca będzie kupował lokal mieszkalny z pomieszczeniami przynależnymi - garażem i piwnicą. Nie każdy lokal mieszkalny posiadać będzie oba pomieszczenia przynależne. Nabywca nigdy nie będzie mógł, ani kupić, ani sprzedać garażu bez lokalu mieszkalnego. Dla lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi zakładana będzie jedna księga wieczysta.