Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 maja 2011 r., sygn. I SA/Kr 1708/10

 

Sygn. akt I SA/Kr 1708/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 19 maja 2011 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Paweł Dąbek, Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), Sędzia: WSA Urszula Zięba, Protokolant: Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2011 r., sprawy ze skargi "W" Sp. z o.o. z siedzibą w T., na indywidualną interpretację Ministra Finansów, z dnia 25 czerwca 2008 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych - skargę oddala

Uzasadnienie

W dniu 26 marca 2008 r. do Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów wpłynął wniosek "W" Sp. z o.o. w T. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki.

W uzasadnieniu wniosku spółka wyjaśniła, iż dokonała podwyższenia kapitału zakładowego ponosząc w związku z tym wydatki w postaci kosztów podatku od czynności cywilnoprawnych oraz kosztów notarialnych.

W związku z powyższym spółka wystąpiła z pytaniem, czy podatek od czynności cywilnoprawnych oraz koszty notarialne zapłacone w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Według wnioskodawcy wniesienie aportem przedsiębiorstwa prowadzonego w formie podlegającej wpisowi do Ewidencji Działalności Gospodarczej dawało przedsiębiorstwu możliwości rozwoju, jakie stwarza działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez wskazany wyżej aport otrzymała składniki majątkowe w znaczny sposób przyczyniające się do powiększenia przychodów uzyskiwanych przez tą spółkę kapitałową. Na poparcie zaprezentowanego stanowiska przytoczono tezy wyroku WSA w Gdańsku z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Gd 753/07, w świetle którego wydatki na emisję akcji, których celem jest zdobycie środków finansowych niezbędnych do dalszego rozwoju spółki, można uznać za koszty uzyskania przychodu. Związek przyczynowy między przychodem i poniesionymi wydatkami może być pośredni. Sąd uznał, że sam fakt niezakwalifikowania środków otrzymanych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki jako przychodów nie wyklucza możliwości wystąpienia kosztu podatkowego. Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 31 października 2007 r., sygn. akt 1146/07, stwierdzając, że spółka, która zapłaciła za doradztwo związane z podwyższeniem kapitału zakładowego, może odliczyć VAT wynikający z faktur otrzymanych od kancelarii prawnej, przyznając jednocześnie, że wydatki te są kosztem uzyskania przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00