Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 maja 2011 r., sygn. III SA/Gd 112/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla Sędziowie: Sędzia NSA Anna Orłowska Sędzia NSA Marek Gorski ( spr. ) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Hanna Tarnawska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 maja 2011 r. sprawy ze skargi Z. N. na czynność Starosty [...] z dnia 28 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu części opłat za wydanie kart pojazdów 1. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności, 2. uznaje obowiązek Starosty [...] dokonania na rzecz Z. N. zwrotu części opłat pobranych ponad kwotę wynikającą z art. 77 ust. 3 w zw. z ust.4 pkt 2 i ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U j. t. z 2005 r. nr 108 poz. 908 ) za każdą z 23 kart pojazdów o niżej wymienionych numerach rejestracyjnych: [...], [...], [...], [...[, [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], 3. zasądza od Starosty [...] na rzecz skarżącego Z. N. kwotę 457 ( czterysta pięćdziesiąt siedem ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 30 listopada 2010 r. Z. N. zwrócił się do Starosty o stwierdzenie uprawnienia do otrzymania zwrotu części opłaty za wydanie 24 kart pojazdów i zwrot nadpłaconych opłat w wysokości 10.200 złotych.
Uzasadniając przedmiotowy wniosek w/w podniósł, iż w następstwie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 stycznia 2006 r. utracił moc § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu zobowiązujący do uiszczenia kwoty 500 zł za wydanie karty pojazdu.
Starosta pismem z dnia 28 grudnia 2010 r., nr [...] odmówił przyznania uprawnienia do zwrotu części opłaty w wysokości 10.200 zł za wydanie 23 kart pojazdu. Organ administracji stwierdził, że wniosek skarżącego Z. N. jest wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. . Nadto organ wskazał, iż w katalogu spraw administracyjnych nie ma procedury zwrotu opłaty za wydanie karty pojazdu, gdyż żaden przepis rangi ustawy czy rozporządzenia nie reguluje zwrotu opłaty administracyjnej pobranej za wydanie karty pojazdu. Odnosząc się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 stycznia 2006 r. stwierdzającego niekonstytucyjność przepisu rozporządzenia będącego podstawą pobrania opłaty. Starosta podniósł, iż wyrok ten ma charakter ex nunc a nie ex tunc. Nadto w ocenie organu wezwanie do usunięcia naruszenia prawa skierowane do organu po tak długim okresie od uiszczenia opłaty jest wezwaniem złożonym po terminie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right