Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Wa 2088/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Apostolidis Sędziowie: WSA Emilia Lewandowska WSA Jolanta Dargas (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Ewelina Dębna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi [...] w W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Zgromadzenia [...], utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] umarzającą postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzenia przejścia na rzecz Zgromadzenia [...] własności nieruchomości położonych w S. przy [...], oznaczonych jako działki ewidencyjne nr [...] z obrębu [...].
Wskazana decyzja Ministra została wydana w następującym stanie faktycznym:
W dniu 26 listopada 2009 r. do Wojewody [...] wpłynął wniosek Zgromadzenia [...] o stwierdzenie nabycia przez w/w Zgromadzenie prawa własności opisanej nieruchomości położonej w S. przy [...], na której posadowiony jest [...]. Przy czym w/w wniosek precyzuje żądanie zawarte w piśmie strony z dnia 15 kwietnia 2004 r. skierowanym do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a dotyczące cofnięcia wniosku w sprawie stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Urzędu Miasta W. - Wydział [...] z dnia [...] maja 1974 r. nr [...] oraz żądania przekazania sprawy Wojewodzie [...] w celu stwierdzenia przejścia własności przedmiotowej nieruchomości na rzecz Zgromadzenia na podstawie uchwały Rady Ministrów z dnia [...] grudnia 1973 r. nr [...]. Minister decyzją z dnia [...] maja 2004 r. nr [...] umorzył postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności w/w ostatecznej decyzji, jednakże nie rozpatrzył drugiej części wniosku, bowiem nie przekazał sprawy wg. właściwości Wojewodzie [...]. W tej sytuacji organ wojewódzki uznał, iż przedmiotowe postępowanie administracyjne zostało wszczęte w dniu 26 listopada 2009 r. oraz wskazał, że Urząd Miasta W. - Wydział [...] decyzją nr [...] z dnia [...] maja 1974 r. stwierdził, iż działki nr [...] (obecnie działki nr [...] z obrębu [...]) położone w S. przy ulicy [...] przekazuje się nieodpłatnie na własność [...] w W. Podstawę prawną w/w decyzji stanowił art. 2 ustawy z dnia 23 czerwca 1971 r. o przejściu na osoby prawne Kościoła Rzymskokatolickiego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych własności niektórych nieruchomości położonych na Ziemiach Zachodnich i Północnych (Dz. U. Nr 16, poz. 156) oraz § 2 uchwały nr [...] Rady Ministrów z dnia [...] grudnia 1973 r. w sprawie przekazania osobom prawnym Kościoła Rzymskokatolickiego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych własności niektórych nieruchomości położonych na Ziemiach Zachodnich i Północnych (M. P. Nr [...], poz. [...]). Stosownie do treści wniosku Zgromadzenia [...] z dnia [...] listopada 2009 r. w/w nieruchomości stanowiły jedynie część nieruchomości przekazanych na własność Zgromadzenia na podstawie wymienionej uchwały. Tak więc Zgromadzenie zażądało wydania kolejnej decyzji stwierdzającej przejście własności na rzecz Prowincji nieruchomości, stanowiących obecnie działki ewidencyjne nr [...], z obrębu [...], na której posadowiony jest [...].