Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 13 kwietnia 2011 r., sygn. II SA/Rz 990/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Wolska po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2011 r. w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. U. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] września 2010 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pieniężnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...]; II. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącej J. U. kwotę 100 zł /słownie: sto złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

II SA/Rz 990/10

U Z A S A D N I E N I E

Przedmiotem skargi jest decyzja Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] września 2010 r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję własną z dnia [...] sierpnia 2010 r., nr [...] o odmowie przyznania J. U. uprawnień do świadczenia pieniężnego przewidzianego w ustawie z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz. U. Nr 87, poz. 395 ze zm.) - zwanej dalej ustawą.

Jako podstawę prawną organ orzekający powołał art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 127 § 3 k.p.a. oraz art. 2 pkt 2 i art. 4 ust. 1, 2 i 4 ustawy.

Z akt sprawy wynika, że J. U. złożyła do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wniosek o przyznanie jej świadczenia pieniężnego określonego w ustawie. W tym wniosku oraz w protokołach z przesłuchania na okoliczność wysiedlenia do pracy przymusowej wskazała, że w dniu 3 kwietnia 1940 r. została deportowana na Wołyń wraz z rodzicami z Krasiczyna do Woli Małyńskiej, pozostawiając dom i całe mienie. W dniu deportacji była rocznym dzieckiem, pobyt na deportacji w Wołyniu trwał do września 1943 r. Wskazała, że w obecnej chwili cała jej rodzina tj. rodzice i trzej bracia nie żyją. Podniosła, że jej rodzinie przydzielono gospodarstwo rolne, a decyzję o deportacji wydała "Armia Czerwona". W karcie kwalifikacyjno-weryfikacyjnej dotyczącej niniejszej sprawy widnieje ustalenie organu, że rodzice strony nie pracowali przymusowo, zaś praca ta była na własnym gospodarstwie "nadanym" przez okupanta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00