Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 26 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Rz 109/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Małgorzata Niedobylska Sędziowie WSA Tomasz Smoleń /spr./ WSA Kazimierz Włoch Protokolant st. sekr. sąd. Małgorzata Paśko po rozpoznaniu w Wydziale I w dniu 12 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego "A" S.A. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...]października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) określa, że uchylona interpretacja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego "A" S.A. kwotę 457 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Przedsiębiorstwo Usługowe - Produkcyjne "A" S.A. zwróciło się do Ministerstwa Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej o wydanie interpretacji, czy całość kwoty stanowiącej sumę wierzytelności własnej, w związku z przelewem wierzytelności powinna zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: Przedsiębiorstwo Usługowo - Produkcyjne "A" S.A. ( zwane dalej Spółką X) posiadało w stosunku do B sp. z o.o. ( dalej Spółka Y ), wierzytelności wymagalne, suma należności głównych wynosiła łącznie 24.667.143,03 zł. Wierzytelności wynikały z wykonania przez Spółkę X robót budowlanych w ramach inwestycji. Przedmiotem działalności Spółki X nie był obrót wierzytelnościami ani też świadczenie usług pośrednictwa finansowego.