Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 kwietnia 2011 r., sygn. II SA/Po 44/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędziowie Sędzia WSA Maria Kwiecińska (spr.) Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant St. sekretarz sądowy Katarzyna Sierszeńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu wypłaconych zaliczek alimentacyjnych; I. stwierdza nieważność decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) Nr (...), II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ T. Świstak /-/ J. Szaniecka /-/ M. Kwiecińska

Uzasadnienie

Decyzją z dnia (...) maja 2009 r., nr (...), Prezydent Miasta P., odmówił J. K. umorzenia należności wypłaconych przez ten organ dla wierzycielki I. K. na rzecz uprawnionych K. i M. rodzeństwa K.

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia wskazano, iż pismem z dnia z dnia (...) lutego 2009 r. J. K. zwrócił się do organu z wnioskiem o umorzenie świadczeń alimentacyjnych. W toku postępowania ustalono, że wnioskodawca prowadzi samodzielnie gospodarstwo domowe i utrzymuje się z zasiłków stałych, okresowych i celowych, zaś koszty eksploatacyjne mieszkania pokrywane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Centrum Świadczeń. Podkreślono, że wnioskodawca jest osobą niezdolną do pracy i posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, natomiast jego dochód w kwietniu 2009 r. wyniósł (...) zł, a po potrąceniu alimentów (...) zł. W dalszej kolejności organ wskazał także na zakres i rodzaje pomocy, jaką wnioskodawca uzyskuje z pomocy społecznej, oraz podkreślił, iż z załączonych przez wnioskodawcę dokumentów pochodzących od Komornika Sądowego wynika, że z zasiłku stałego wnioskodawcy co miesiąc dokonywane są potrącenia na poczet spłaty zasądzonych alimentów, jednak potrącenia te nigdy nie zaspokajały kwoty alimentów bieżących. Następnie organ I instancji przytoczył treść art. 30 ust. 1 z dnia 07 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 7 ze zm.), wskazujący, w jakich sytuacjach organ właściwy dłużnika może umorzyć należności, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 powyższej ustawy. Mając na uwadze informacje uzyskane od Komornika Sądowego, stan zdrowia oraz sytuację osobistą i materialną wnioskodawcy organ uznał, iż nie zachodzą okoliczności wskazujące na możliwość zastosowania art. 30 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, zatem brał było podstaw do umorzenia zadłużenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00