Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Lu 102/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Kręcisz (sprawozdawca), Sędziowie WSA Halina Chitrosz,, NSA Anna Kwiatek, Protokolant Stażysta Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi A. Ł. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2005 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w L. po rozpatrzeniu odwołania A. Ł. od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w L. z [...] w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiąc sierpień 2005 r., utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego pierwszej instancji.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Dyrektor Izby Skarbowej podnosił, że decyzją nr [...] z [...] Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w L. zmienił rozliczenie w podatku od towarów i usług za miesiąc sierpień 2005 r. w związku z ustaleniami kontroli podatkowej w zakresie rozliczenia z budżetem z tytułu podatku od towarów i usług za okres od 1 grudnia 2004 r. do 31 grudnia 2005 r.

W odwołaniu od tej decyzji pełnomocnik skarżącego zarzucał naruszenie przepisów prawa materialnego przez niewłaściwe zastosowanie art. 2 VI Dyrektywy Rady i naruszenie zasady neutralności podatku od wartości dodanej dla podatnika oraz naruszenie art. 123 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa poprzez niezapewnienie stronie czynnego udziału w postępowaniu z uwagi na pominięcie pełnomocnika w sprawie.

Rozpatrując sprawę i odnosząc się do zarzutów odwołania Dyrektor Izby Skarbowej wywodził, że w okresie objętym kontrolą podatnik wykonywał wyłącznie czynności wynikające z funkcji biegłego sądowego w zakresie badań pismoznawczych na rzecz sądów, prokuratury i policji oraz innych organów. W dniu 23 stycznia 2009 r. złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R wskazując, iż w dniu 7 października 2004 r. utracił zwolnienie w podatku VAT, zaś w dniu 23 marca 2009 r. złożył zaległe deklaracje VAT-7 za miesiące od października 2004 r. do grudnia 2008 r. opodatkowując świadczone przez siebie usługi stawką podatku VAT w wysokości 22%. W deklaracji VAT-7 za miesiąc sierpień 2005 r. zadeklarował podatek należny w wysokości 1.261 zł. W dniu 22 lutego 2010 r. do [...] Urzędu Skarbowego w [...] wpłynęła korekta deklaracji VAT-7 za miesiąc sierpień 2005r., w której podatnik zadeklarował podatek należny w wysokości 0 zł. Do korekty deklaracji dołączył wniosek, w którym wyjaśnił, iż przyczyną złożonej korekty deklaracji jest fakt, iż czynności biegłego sądowego na zlecenie sądowych organów procesowych wykonywane w tym okresie nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00