Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Lu 876/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz, Sędziowie WSA Halina Chitrosz (sprawozdawca),, WSA Wojciech Kręcisz, Protokolant Stażysta Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 marca 2011 r. sprawy ze skargi A. D. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego oraz uchylenia czynności egzekucyjnych I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz A.D. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem, Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia A. D. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego, z dnia 28 lipca 2010r., Nr [...] w sprawie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego i uchylenia dokonanych czynności egzekucyjnych - utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.
W jego uzasadnieniu wskazano, że Naczelnik Urzędu Skarbowego wszczął w dniu 9 czerwca 2000r. wobec A. D. postępowanie egzekucyjne na podstawie tytułu wykonawczego nr [...] z dnia 9 czerwca 2000r., który został jej doręczony w dniu 14 czerwca 2000r. W dniu 21 lipca 2010r., skarżąca wniosła o umorzenie postępowania egzekucyjnego i uchylenie czynności egzekucyjnych z uwagi na niedopuszczalność egzekucji administracyjnej.
W zażaleniu na postanowienie odmawiające umorzenia postępowania egzekucyjnego oraz uchylenia dokonanych czynności egzekucyjnych, A. D. zarzuciła naruszenie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji:
- art. 15 poprzez sporządzenie tytułu wykonawczego w dniu, w którym nie upłynął skutecznie siedmiodniowy termin, wynikający z upomnienia zawierającego wezwanie do wpłaty zobowiązania podatkowego z zagrożeniem skierowania na drogę postępowania egzekucyjnego,
- art. 26 § 5 poprzez jego nieprawidłową wykładnię polegającą na przyjęciu bezzasadnego poglądu, że reguluje on wszczęcie postępowania egzekucyjnego zamiast wszczęcie egzekucji administracyjnej,