Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 kwietnia 2011 r., sygn. III SA/Gl 673/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Gabriela Jyż, Sędziowie Sędzia WSA Marzanna Sałuda (spr.), Sędzia WSA Renata Siudyka, Protokolant St. sekr. sąd. Anna Charchuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2011 r. przy udziale - sprawy ze skargi M.J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...]r., nr [...] powołując się na art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. Nr [...] z [...] r. określającą zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za listopad 2003r. w wysokości [...] zł.
W uzasadnieniu wskazał, iż organ kontroli skarbowej przeprowadził postępowanie kontrolne w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za lata 2002- 2003 r. Następnie, w oparciu o jej wyniki, wszczął postępowanie podatkowe i wydał decyzję w dniu z [...]r Nr [...] określającą zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za listopad 2003r. w wysokości [...] zł.
Decyzja ta została wydana na podstawie materiału dowodowego uzyskanego w wyniku kilkakrotnie prowadzonego uzupełniającego postępowania dowodowego gdyż poprzednio wydane decyzje przez ten organ w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku VAT za wskazany okres rozliczeniowy były przedmiotem odwołań, w następstwie czego były uchylone, gdyż w ocenie organu odwoławczego rozstrzygnięcie sprawy wymagało uprzedniego przeprowadzenia postępowania dowodowego w znacznej części.
W wydanej [...]r. decyzji organ kontroli skarbowej uznał, że zadeklarowane przez M. J. w deklaracji VAT-7 za listopad 2003r. dane w zakresie wysokości zobowiązania podatkowego podlegającego wpłacie na rzecz organu podatkowego I instancji (kwota [...] zł), nie zostały wykazane w prawidłowej wysokości. Dokonane w złożonej deklaracji samoobliczenie podatkowe nie jest prawidłowe, gdyż nie uwzględnia rzeczywistych rozmiarów działalności gospodarczej prowadzonej przez M J.. W uzasadnieniu decyzji organ kontroli skarbowej stwierdził, iż zgromadzone w sprawie materiały dowodowe potwierdzają fakt nabywania przez M. J. oleju opałowego poprzez podstawioną firmę "A" A. R.. Zeznania świadków potwierdzają, że A. R. nie był samodzielnym przedsiębiorcą i, że rzeczywistym decydentem oraz sprawcą zdarzeń gospodarczych w firmie "A" A. R. był M. J.. Organ wskazał, iż kondycja finansowa i logistyczna A. R. uniemożliwiała prowadzenie działalności gospodarczej z zakresu obrotu paliwami z uwagi na brak środków niezbędnych do dokonania zakupu hurtowych w/w paliw.