Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Gl 1229/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Randak (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Organiściak, Grzegorz Granieczny, Protokolant Izabela Maj - Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi A S.A. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. - w dalszej części uzasadnienia określane zamiennie słowem "Kolegium" - utrzymało w mocy na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 72 § 1 pkt 1, art. 75 § 2 i art. 207 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2006 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm. ) decyzję Prezydenta Miasta C. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia A S.A. - dalej określanej zamiennie "Spółka" - nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2004r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia stwierdzono, że wnioskiem z dnia 30 grudnia 2009 r. podatnik A S.A. z siedzibą w W. zwróciła się z prośbą o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za rok 2004 w łącznej kwocie [...] zł. Z wniosku wynikało, że podatek od nieruchomości został zapłacony zgodnie z deklaracjami podatkowymi. Wnioskodawca przedłożył korektę deklaracji podatku od nieruchomości za 2004 r., w której zmniejszył wartość przedmiotu opodatkowania w pozycji budowle o wartość drogi wewnętrznej i oświetlenia tej drogi oraz pylonu reklamowego znajdujących się na nieruchomości podatnika. W ocenie podatnika droga ta w roku 2004, winna być wyłączona z opodatkowania podatkiem od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który w ówczesnym brzmieniu stanowił, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegały pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu. Kolegium zauważyło, że w deklaracji pierwotnej na 2004 r. droga ta została zakwalifikowana jako budowla i w konsekwencji od jej wartości został wyliczony i zapłacony podatek od nieruchomości. Z kolei pylon reklamowy nie jest trwale związany z gruntem i Spółka stoi na stanowisku, że budowlą w rozumieniu przepisów o podatku od nieruchomości jest wartość części budowlanej, czyli fundamentu. Wartość konstrukcji naziemnej, która jest przytwierdzona do podłoża jedynie za pomocą śrub, powinna być natomiast wyłączona z opodatkowania, jako że nie jest trwale związana z gruntem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00