Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 marca 2011 r., sygn. I SA/Wr 1450/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA - Katarzyna Radom, Sędzia WSA - Marta Semiczek, Protokolant: Lucyna Barańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 lutego 2011 r. przy udziale - sprawy ze skargi A S.A. w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] października 2010 r. Nr [...] w przedmiocie: podatku dochodowego od osób prawnych za 2007 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej we W. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. O/Z w L. z dnia [...] lipca 2010 r. Nr [...] określającą A S.A. (dalej: A) zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2008 r. w wysokości 812.876 zł.
W wyniku kontroli, organ podatkowy pierwszej instancji zakwestionował możliwość zwolnienia z opodatkowania podatku dochodowego od osób prawnych części dochodu na podstawie § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 października 2006r. w sprawie legnickiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz.U. z 2006r. nr 191, poz. 1416 ze zm.) uznając, że część wydatków sfinansowana z dochodu za 2007 r. stanowiła już koszty uzyskania przychodów strony. A zatem, skoro dany wydatek został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, to pomniejszył już kwotę korzystającą ze zwolnienia o wydatki na cele rozwoju strefy. Z tych też względów nie można przyjąć, że wydatek, który pomniejszył przychody w danym roku podatkowym jeszcze raz wykazywany jest jako wydatek sfinansowany z dochodu ustalonego zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. zwanej dalej "updop"). Ponadto stwierdził nieprawidłowości błędnego rozliczenia rezerwy utworzonej na należności od Biura Handlowego B. wskazując, ze skoro rezerwa ta na mocy art. 16 ust. 1 pkt 27 updop nie stanowiła w 2005r. kosztu uzyskania przychodu to w 2007r. z chwilą jej rozwiązania nie mogła być przychodem podatkowym. W konsekwencji powyższego organ podatkowy pierwszej instancji, wymienioną na wstępie decyzją, określił zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych w innej wysokości niż zadeklarowane przez stronę w deklaracji podatkowej.