Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 marca 2011 r., sygn. VI SA/Wa 2580/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki Protokolant ref. Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2011 r. sprawy ze skargi R. S. na czynność Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy ekspertów przyrodniczych 1. uchyla zaskarżoną czynność i utrzymane nią w mocy skreślenie R. S. z listy ekspertów przyrodniczych z dnia [...] sierpnia 2010 r.; 2. stwierdza, że czynności opisane w pkt 1 nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz skarżącego R. S. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w B. na wniosek Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w B., działając na podstawie § 15 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 maja 2008 r. w sprawie szkoleń dla podmiotów, których dotyczą działania objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz doradztwa odnośnie sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej (Dz. U. nr 89, poz. 545 oraz z 20110 r., nr 3, poz. 17), skreślił R. S. z listy ekspertów przyrodniczych i poinformował go o skreśleniu pismem z dnia [...] sierpnia 2010 r. Po rozpoznaniu odwołania R. S. z dnia [...] sierpnia 2010 r., Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia [...] października 2010 r. utrzymał w mocy skreślenie R. S. z listy ekspertów przyrodniczych. R. S. złożył odwołanie od skreślenia do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uznał za zasadne i utrzymał w mocy skreślenie R. S. z listy ekspertów przyrodniczych.
W ocenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, analiza zebranego w sprawie materiału dowodowego pozwala na stwierdzenie, że R. S. wykonywał niepoprawnie dokumentacje przyrodnicze, na co wskazywały liczne braki oraz nieprawidłowości zarówno formalne jak i merytoryczne w wykonanych przez niego dokumentacjach przyrodniczych. Obniżały one ich wiarygodność oraz skutkowały wielokrotnym wzywaniem eksperta do wyjaśnień oraz nanoszenia licznych korekt. Wskazywały na brak odpowiednich umiejętności eksperta do wykonywania dokumentacji przyrodniczych oraz na brak należytej wiedzy w zakresie ich wykonywania. Skreślenie z listy ekspertów przyrodniczych jest równoznaczne z utratą możliwości wykonywania przez R. S. nowych dokumentacji przyrodniczych oraz planów działalności rolnośrodowiskowej w zakresie Pakietów 4 i 5.