Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 marca 2011 r., sygn. VI SA/Wa 1476/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Sędzia WSA Urszula Wilk (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2011 r. sprawy ze skargi A. Sp. j. z siedzibą w S. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2010 r. Urząd Patentowy RP działając w trybie postępowania spornego po rozpoznaniu wniosku H., spol. s.r.o. z siedzibą w L., Czechy na podstawie art. 89 w związku z art. 117 ust. 1 oraz art. 102 ust. 1 w związku z art. 103 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1117 z późn. zm.) oraz na podstawie art. 98 kpc w związku z art. 256 ust. 2 ustawy Prawo własności przemysłowej (dalej p.w.p.) unieważnił prawo z rejestracji na wzór przemysłowy pt. "[...]" nr [...] służące A. spółka jawna z siedzibą w M. oraz przyznał na rzecz wnioskodawcy kwotę 1600 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

W uzasadnieniu decyzji Urząd Patentowy RP wskazał, że sporny wzór przemysłowy został zgłoszony [...] lipca 2003 r.

Powołując art. 89 p.w.p. w zw. z art. 117 ust. 1 p.w.p. organ uznał, iż wnioskodawca posiada interes prawny w domaganiu się unieważnienia prawa z rejestracji spornego wzoru przemysłowego.

Organ wskazał m.in., że Wnioskodawca produkuje, jako konkurencyjny producent elementów wykończeniowych wnętrz, i wprowadza do obrotu gospodarczego [...], w tym także drzwiczki, jego zdaniem, o cechach objętych spornym prawem z rejestracji, a więc sporne prawo prowadzi do ograniczenia zagwarantowanej swobody działalności gospodarczej wnioskodawcy, przy czym strony są konkurentami na rynku artykułów wykończeniowych wnętrz.

W ramach wolności prowadzenia działalności gospodarczej zagwarantowanej w art. 20 i 22 Konstytucji RP - i potwierdzonej w art. 6 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) - wnioskodawcy przysługuje uprawnienie do prowadzenia produkcji i wprowadzania do obrotu różnorodnych rozwiązań technicznych. Jeżeli takie rozwiązanie zostało objęte ochroną wbrew ustawowym warunkom określonym w stosownych przepisach, to podmiot prowadzący taką działalność w świetle powołanych wyżej przepisów ma prawo do wystąpienia z żądaniem unieważnienia prawa wyłącznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00