Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 marca 2011 r., sygn. III SA/Wa 1395/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant referent stażysta Marika Krawczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2011 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zapłaty podatku od spadku oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 10 lipca 2009 r. M. G. - Skarżąca w niniejszej sprawie, zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z wnioskiem o rozłożenie na 12 rat zapłaty podatku od spadku, ustalonego decyzją z dnia [...] maja 2009 r. w kwocie 41.991 zł, z uwagi na trudną sytuację materialną. W uzasadnieniu wniosku wskazała, iż aktualnie jest na urlopie wychowawczym, jedynym żywicielem 4-osobowej rodziny jest mąż, uzyskiwane dochody przy ponoszonych kosztach i wydatkach rodziny oraz brak oszczędności są przyczyną braku wolnych środków na jednorazową zapłatę podatku w wymienionej wyżej wysokości.

W związku z tym, że podatek od spadków i darowizn w całości stanowi dochód jednostek samorządu terytorialnego, stosownie do art. 209 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego W. działając na podstawie art. 18 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203, poz. 1966, z późn. zm.) - powoływanej dalej jako "u.d.j.s.t.", pismem z dnia 14 sierpnia 2009 r. wystąpił do Prezydenta Miasta W. o zajęcie stanowiska w sprawie wniosku Skarżącej.

Prezydent m. W. w postanowieniu z dnia [...] września 2009 r. nie wyraził zgody na rozłożenie na raty kwoty 41.991 zł z tytułu podatku od spadku. W uzasadnieniu postanowienia wyjaśnił, iż w sprawie kluczowy jest charakter prawny samego podatku od spadku, z istoty swej obciążający otrzymaną masę majątkową. Wskazał, że w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowana jest wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów. Art. 67a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej stanowiący podstawę do rozłożenia na raty płatności zobowiązania jest przepisem wyjątkowym, toteż wyjątkowe muszą być również okoliczności, które uzasadniałyby podjęcie tego rodzaju decyzji. W rozpatrywanej sprawie Prezydent m. W. nie stwierdził zaistnienia takich faktów. Podniósł, że przyjęcie spadku (po zmarłej w dniu 6 października 2008 r. A. G.) wiąże się z konsekwencjami prawnymi - jedną z nich jest konieczność opłacenia podatku - co można było uwzględnić w kalkulacjach finansowych odnośnie możliwości uregulowania zobowiązania. Oceniając sytuację materialną trzeba wziąć pod uwagę nie tylko bieżące dochody i obciążenia, ale także stan majątkowy, który nie wskazuje na konieczność udzielenia pomocy w formie ratalnej spłaty zobowiązania. Przedmiotem spadku jest lokal, w którym Skarżąca nie zamieszkuje, więc może nim dysponować po uzyskaniu zgody organu podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00