Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 marca 2011 r., sygn. V SA/Wa 2346/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Barbara Mleczko-Jabłońska, Sędzia WSA - Jolanta Bożek (spr.), Sędzia WSA - Joanna Zabłocka, Protokolant ref. staż. - Tomasz Godlewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2011r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej ze środków unijnych. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rzecz K. K. kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi z 9 września 2010 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) wniesionej przez skarżącego K. K. jest decyzja Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej: "Prezes ARiMR") z dnia [...] sierpnia 2010 r. Nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] maja 2010 r. Nr [...] o odmowie przyznania pomocy finansowej w zakresie środka 1.5 "Rekompensaty społeczno-gospodarcze w celu zarządzania krajową flotą rybacką" w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" na realizację operacji dotyczącej wcześniejszej emerytury.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym.
K. K. złożył w dniu 16 listopada 2009 r. w Zachodniopomorskim Oddziale Regionalnym ARiMR wniosek o dofinansowanie w zakresie środka 1.5 "Rekompensaty społeczno-gospodarcze w celu zarządzania krajową flotą rybacką" w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" na realizację operacji dotyczącej wcześniejszej emerytury. W dniu 30 listopada 2009 r. Skarżący przesłał do OR ARiMR dodatkowe dokumenty do wniosku stanowiące tzw. dobrowolne uzupełnienie. Organ wskazał, iż weryfikacja wniosku Skarżącego wykazała jednak, że wymaga on uzupełnienia braków formalnych, dlatego też pismem z dnia 21 grudnia 2009 r. wezwano go do usunięcia braków. Równolegle z wezwaniem Skarżącego do uzupełnienia, organ w dniu 15 grudnia 2009 r., wezwał do udzielenia wyjaśnień pracodawcę Skarżącego - M. Ż., w zakresie istotnych okoliczności związanych ze sprawą.