Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 marca 2011 r., sygn. II SA/Wa 1695/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Mierzejewska Sędzia WSA Stanisław Marek Pietras Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spraw.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Głowala po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 marca 2011 r. sprawy ze skargi J. S. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania - oddala skargę -

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 134 w zw. z art. 129 § 2 i art. 268a k.p.a., stwierdził uchybienie terminu do wniesienia przez J. S. odwołania od decyzji Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] z dnia [...] czerwca 2010 r., nr [...] cofającej wymienionemu pozwolenie na broń palną gazową do ochrony osobistej.

W uzasadnieniu postanowienia Komendant Główny Policji podniósł, iż powyższą decyzję organu I instancji doręczono stronie w dniu 13 lipca 2010 r. Zatem odwołanie J. S., reprezentowanego przez adwokata J. L., od ww. decyzji Komendanta Wojewódzkiego Policji [...], które zostało wniesione w dniu 29 lipca 2010 r., z powodu uchybienia terminu przewidzianego w art. 129 § 2 k.p.a. nie podlegało rozpatrzeniu.

Organ odwoławczy wskazał, iż zgodnie z art. 129 § 2 k.p.a., odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie, od dnia jej ogłoszenia stronie. Decyzja Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] zawierała prawidłowe pouczenie o terminie i sposobie wniesienia środka odwoławczego i została doręczona stronie w dniu 13 lipca 2010 r. w trybie art. 44 k.p.a., który w § 1 pkt 1 stanowi, że w razie niemożności doręczenia pisma w sposób wskazany w art. 42 i 43 k.p.a. poczta - w przypadku doręczania pism przez pocztę - przechowuje pismo przez okres 14 dni w swojej placówce pocztowej. Zgodnie z § 2 wskazanego przepisu zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w terminie 7 dni, licząc od dnia pozostawienia zawiadomienia w miejscu określonym w § 1, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata, natomiast w przypadku niepodjęcia przesyłki w terminie, o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty pierwszego zawiadomienia (§ 3). Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu. o którym mowa w § 1, a pismo pozostawia się w aktach sprawy (§ 4).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00