Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 marca 2011 r., sygn. V SA/Wa 2170/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Ewa Wrzesińska-Jóźków (spr.), Sędzia WSA - Mirosława Pindelska, Sędzia WSA - Michał Sowiński, Protokolant ref. staż. - Tomasz Godlewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2011r. sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej i wymiaru cła; oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez B. Sp. z o.o. w W. jest decyzja z [...] lipca 2010r. nr [...], którą Dyrektor Izby Celnej w W. uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z [...] grudnia 2002r. o uznaniu zgłoszenia celnego dokonanego przez ww. Spółkę w dniu [...] lutego 2000r. za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej oraz wymiaru cła oraz orzekł w tym zakresie. Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:
Na podstawie zgłoszenia celnego z [...] lutego 2000r., Nr [...] dokonanego przez B. Sp. z o.o. w W. Dyrektor Urzędu Celnego w W. objął procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone leki, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej wartości transakcyjnej wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur wystawionych przez eksportera, tj. B. AG z N.
Decyzją z [...] grudnia 2002r., właściwy w sprawie Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. uznał ww. zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru oraz wymiaru cła i określił wartość celną importowanych towarów z uwzględnieniem udzielonego Spółce rabatu, który - zdaniem organu celnego - obniżał cenę wynikającą z przedłożonych faktur.
Rozpoznając sprawę na skutek wniesionego odwołania Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z [...] czerwca 2003 r. utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji.