Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 marca 2011 r., sygn. I SA/Sz 76/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Polańska, Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski,, Sędzia WSA Joanna Wojciechowska (spr.), Protokolant Edyta Wójtowicz, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 marca 2011 r. sprawy ze skargi R.S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za kwiecień 2005 r. wraz z odsetkami oddala skargę
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z dnia [...]r. nr [...] określił R.S. zobowiązanie w podatku akcyzowym w kwocie [...] zł z tytułu sprzedaży oleju opałowego za miesiąc [...] 2005 r. oraz określił odsetki za zwłokę od niezapłaconych w terminie w [...] 2005 r. wpłat dziennych w wysokości [...] zł.
Jak wynika z akt sprawy, organ w dniach od [...] r. do [...] r. przeprowadził w podmiocie S.P. R.S. z siedzibą w S. przy ul. [...], kontrolę podatkową dotyczącą przestrzegania przepisów podatkowych w zakresie podatku akcyzowego w obrocie olejem opałowym w okresie od [...] r. do [...] r. W wyniku jej przeprowadzenia ustalono, iż podmiot dokonywał w okresie objętym kontrolą sprzedaży wyrobu akcyzowego - oleju opałowego, nie wypełniając przy tym obowiązków określonych przepisami prawa. Powyższe znalazło odzwierciedlenie w treści protokółu z kontroli podatkowej z dnia [...] r.
R.S. złożył odwołanie od powyższej decyzji i zarzucił organowi, iż przedmiotowa decyzja wydana została z pominięciem dowodów przedstawionych przez niego, tj. kopii oświadczeń, których brak było przy zakwestionowanych przez organ fakturach.
Dyrektor Izby Celnej w S. w dniu [...]r. wydał decyzję nr [...], w której utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W dniu [...]r. organ wydał postanowienia o sprostowaniu omyłki pisarskiej zawartej w uzasadnieniu w/w decyzji.
Organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.), opodatkowaniu akcyzą podlega sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju. Za sprzedaż wyrobu akcyzowego na terytorium kraju uważa się również zużycie wyrobów akcyzowych niezgodnie z przeznaczeniem, w przypadku gdy do wyrobów tych zastosowano zwolnienie lub obniżono stawki akcyzy (art. 4 ust. 2 pkt 10 w/w ustawy). Opodatkowaniu akcyzą podlega także nabycie lub posiadanie przez podatnika wyrobów akcyzowych, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości (art. 4 ust. 3 w/w ustawy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right