Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 marca 2011 r., sygn. IV SA/Po 107/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Jarosz Sędziowie WSA Bożena Popowska WSA Tomasz Grossmann (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2011 r. sprawy ze skargi W. W. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pieniężnego oddala skargę w części obejmującej zaskarżenie odmowy "zwrotu potrącenia z uposażenia"
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej: "WSA") po rozpoznaniu skargi W. W. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pieniężnego, wyrokiem z dnia 3 marca 2010 r., sygn. akt IV SA/Po 561/09 (dalej: "Wyrok WSA"): (1.) uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wojskowego Komendanta Uzupełnień w [...] o nr [...] z dnia [...] grudnia 2008 r. w części, w jakiej odmówiono odsetek od wypłaconego uposażenia za okres od dnia 2 czerwca 2006 r. do dnia 18 lipca 2006 r.; (2.) w pozostałej części skargę oddalił; (3.) zasądził od Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu (dalej: "SWSW") na rzecz W. W. kwotę 197 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: "NSA") po rozpoznaniu skargi kasacyjnej W. W. od Wyroku WSA, wyrokiem z dnia 30 listopada 2010 r., sygn. akt I OSK 828/10 (dalej: "Wyrok NSA"): 1) uchylił punkt 2 zaskarżonego wyroku i przekazał w tym zakresie sprawę WSA do ponownego rozpoznania, 2) w pozostałym zakresie skargę kasacyjną oddalił, 3) zasądził od SWSW na rzecz W. W. kwotę 180 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. Powyższy Wyrok NSA zapadł na tle następującego stanu faktycznego i prawnego.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] Wojskowy Komendant Uzupełnień w [...] (dalej: "WKU") odmówił przyznania W. W. świadczenia pieniężnego w postaci odsetek od wypłaconego uposażenia oraz świadczenia potrąconego przy wypłacie tego uposażenia, jako świadczenia nienależnego. W uzasadnieniu organ wskazał, że dnia 1 listopada 2003 r. Dowódca Wojsk Lądowych, w oparciu o rozkaz PF 179 z dnia 5 września 2002 r. w sprawie zmian organizacyjnych i dyslokacyjnych w wojskowych komendach uzupełnień, m.in. zlikwidował stanowisko służbowe W. W. Ponieważ żołnierz odmówił przyjęcia innego stanowiska służbowego, Dowódca Pomorskiego Okręgu Wojskowego (dalej: "POW") wydał decyzję o wypowiedzeniu stronie zawodowej służby wojskowej. Dnia [...] kwietnia 2006 r. Dowódca Wojsk Lądowych decyzją nr 601/Pers stwierdził nieważność decyzji Dowódcy POW o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej. Dla celów ewidencyjno-finansowych, od dnia zwolnienia do dnia przywrócenia do zawodowej służby wojskowej przyznano Stronie zwaloryzowane należności wynikające z tytułu pełnienia zawodowej służby wojskowej. Przy wypłacie tych należności, w związku ze stwierdzeniem nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby wojskowej, potrącono stronie nienależne świadczenia z tytułu odprawy, ekwiwalentu za urlop i odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia. Po otrzymaniu tych świadczeń strona wystąpiła z wnioskiem o odsetki i zwrot potrąconych świadczeń.