Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 31 marca 2011 r., sygn. II SA/Po 17/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Maria Kwiecińska Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 marca 2011 r. sprawy ze skargi S. B. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] listopada 2010r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] 2010r. nr [...] II. zasadza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ W. Batorowicz /-/ E. Podrazik /-/ M. Kwiecińska

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2010 r. nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił S. B. przyznania uprawnienia świadczenia pieniężnego określonego w ustawie z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U. Nr 87, poz. 395 ze zm.).

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy strona stwierdziła, że decyzja ta jest dla niej krzywdząca. Zainteresowany podał, iż urodził się w [...] listopada 1941 r. w W. w gminie [...], dokąd jego rodzice wraz z dwójką dzieci zostali deportowani do pracy przymusowej z miejscowości W. [...] w gminie [...], który to teren został zajęty pod poligon przez niemieckiego okupanta. Następnie po dwóch latach został wraz z rodziną przymusowo wywieziony do miejscowości M. w gminie [...]. Wnioskodawca opisał uciążliwości i zagrożenia dla jego zdrowia, na jakie był narażony wskutek pozbawienia go opieki medycznej, odpowiedniego wyżywienia i opieki rodziców, którzy musieli wykonywać "pracę najemną na rzecz okupanta i nadzorowaną przez Niemca". Zdaniem zainteresowanego okoliczności te wpłynęły na późniejszy stan jego zdrowia i życie. Ponadto podał okoliczności dotyczące aktualnego stanu zdrowia wskazując, iż jest osoba bardzo schorowaną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00