Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 marca 2011 r., sygn. I SA/Po 658/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędziowie Sędzia NSA Maria Skwierzyńska (spr.) Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz Protokolant st.sekr.sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lutego 2011 r. sprawy ze skargi H.B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za 2004 rok oddala skargę /-/M. Jaśniewicz /-/M. Bejgerowska /-/M. Skwierzyńska

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. w oparciu o ustalenia dokonane w toku postępowania kontrolnego w firmie "A" H.B. z siedzibą we W., w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 r. zakwestionował odliczenie podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup oleju napędowego wystawionych przez firmy "B" i "C".

Organ stwierdził, że w.w. faktury VAT dokumentujące sprzedaż oleju napędowego na rzecz firmy H. B., nie zostały wystawione ani przez S. F. mającego prowadzić działalność pod firmą "B", ani przez M. P. działającą pod firmą "C". W toku postępowania kontrolnego ustalono bowiem, że obie wskazane osoby nie prowadziły działalności gospodarczej, lecz jedynie "użyczały" swojego nazwiska. Przedmiotowe faktury były wystawiane w badanych okresach przez S. W., który umieszczał na nich jak dostawcę oleju nazwę nieistniejącej firmy. Paliwo dostarczane był z nieznanego źródła, sam zaś S. W. nie posiadał żadnych zbiorników na paliwo, ani też dokumentów umów najmu lub dzierżawy takich zbiorników. Ponadto ustalono, iż osobą, która przekazywała wskazane faktury do firmy H.B. był P. D.. Natomiast płatności za w.w. towar dokonywane były głównie przelewami.

W ocenie organu, w niniejszej sprawie istotnym jest fakt, że prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 20 stycznia 2009 r. (sygn. akt [...]) S. W. został skazany m.in. za to, iż: "(...) działając wspólnie i w porozumieniu z P. D., z góry powziętym zamiarem, sfałszował faktury sprzedaży oleju napędowego z firmy "C" oraz "B". Fałszerstwa dokonał w ten sposób, że na wyżej wymienionych fakturach podrobił podpis M.P. (bez jej zgody) i S. F. (za jego zgodą), wskazując nieprawdziwe dane dotyczące "sprzedającego" oraz przedmiotu transakcji, a następnie tak sfałszowane faktury przekazał P. D. w celu dostarczenia ich kontrahentowi H. B., działającemu pod firmą "A". (...) Do zarzucanych w akcie oskarżenia czynów wszyscy podejrzani, w tym S. W., P. D. i S. F., w trakcie postępowaniu sądowego przyznali się w całości. (...) Ustalone w trakcie przewodu sądowego fakty dotyczące wystawiania "pustych" faktur VAT oraz sprzedaży przerobionego oleju opałowego niespełniającego wymagań jakościowych, jako olej napędowy, wskazują że był to proceder świadomy i zorganizowany, zmierzający do narażenia budżetu państwa na straty finansowe, w celu osiągnięcia przez członków grupy korzyści majątkowych" (cz. CII w.w. wyroku, k. 123 - 158 akt podatkowych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00